Pages

Bu Blogda Ara

19 Ocak 2016 Salı

11.00 a.m.

Cumartesi sabahınızı güzel bir şekilde taçlandırmak istiyorsanız eğer, size Kruvasan İstanbul’u öneriyorum. Teşvikiye Cami’nin hemen arka sokağında yer alan bu tatlı, minik Fransız vari kruvasan ve ekmek satan kafede, yer bulmak bazen zor olabilir. Oturma alanları kısıtlı olan bu mekanda, yer bulmak için haftasonu biraz erken gitmeniz gerekebilir. Fakat ben gittiğim gibi güzel bir masayı boş yakaladım.
If you want to crown your Saturday morning in a beautiful way, i recommend you ‘Kruvasan Istanbul’. It can be hard sometimes to find a place to seat in this cute little french cafe which is located on the behind street of Tesvikiye Mosque.For this place which has limited seats it is better that you go there earlier in the weekend mornings to find a table to sit.

Seçimim tabii ki, kruvasan benedict oldu. Menüde olmayan bu kruvasanı, instagramda mekan etiketinde göre göre canımı çektirtmiştim. O yüzden garsona hemen ‘Menüde göremiyorum ama var biliyorum, kruvasan benedict alabilir miyim’ dedim ve tabii ki geldiği anda beklediğim gibi olmasının verdiği mutlulukla mideye indirdim.
My chose was croissant benedict for sure. I made myself crave for this croissant by seeing on the photos on Instagram with geo tag. Fort his reason, i asked “ I cant see on the menü but i know there is, can i get croissant benedict” to the waiter and when it is served i gormandised it with a big pleasure by it is how i expected.

Öyle doyurucu kruvasan benedict’i yememe rağmen mekanın içine fotoğraf çekmeye girdiğimde, sebzeli kişler dikkatimi çekti ve denemek için kabaklı olanından söyledim. Oldukça lezzetliydi bu da.
Even if i ate that satisfying croissant benedict, when i went into the cafe for taking some photos, veggie quiches cought my attention and i ordered one with zucchini to try. This is also so delicious.

Kruvasan İstanbul’da sade, çikolatalı, bademli ve cheddarlı kruvasan çeşitlerinin yanı sıra denemiş olduğum lezzetlere de yer verilmekte. Tekli kruvasan çeşitlerinin fiyatları, 9 TL. Ben kruvasan benedict, sebzeli kişe ve 2 adet çaya 50 TL verdim. Bence biraz pahalı. Çünkü saatlerce oturabileceğin kahvaltı keyfi yapabileceğin bir mekan değil. Fakat yine de, kesinlikle kruvasanlarını denemenizi tavsiye ediyorum.
At Kruvasan Istanbul, besides of plain, chocolate, almond and cheddar croissants, the flavours i tried were given a place on the menu. The price of the single croissant is 9 TL. I paid 50 TL to croissant benedict, veggie quiche and 2 cups of tea. I think, its kinda expensive. Because, this is not a place like you can sit and enjoy the breakfast for hours. But even so, i absolutely recommend you to try those croissants. 


 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder