Pages

Bu Blogda Ara

26 Mart 2016 Cumartesi

Michelin Experience

Hayatımda ilk defa Michelin restaurantına gittim, ve iyi ki de gittim diyorum. Yine olsa yine giderim, hep giderim. Hatta Marsilya için heyecanlanma nedenlerimden birisi bu deneyimi yaşayacak olmamdı. 2 ay önceden http://www.viamichelin.co.uk/web/Restaurants sitesinden restaurantlara, fiyatlarına ve yıldızlarına bakarak bir seçim yaparak 3 kişilik rezervasyonumuzu yaptırdık. 
I went to a Michelin restaurant for the first time of my entire life and i can say that im so glad about it. I would go again and again, forever and ever. Even the reason of why i was so excited about going to Marseille was going to live this experience. We checked the restaurants, their prices and stars on http://www.viamichelin.co.uk/web/Restaurants 2 months ago, when we choose we made a reservation for 3. 

Michelin yıldızlı restaurantların olayını kısaca özetlemek istiyorum. Michelin aslında uzunca zamandır Fransa’da çıkan bir kitap ve bu kitapta her yıl mekanlar, restaurantlar öneriliyor. Michelin rehberleri restaurantları geziyor ve değerlendiriyor. 1 yıldız, 2 yıldız ve 3 yıldız sistemi var, tabii ki 3 yıldız en iyisi oluyor. Her hangi bir Michelin sertifikası alan restaurant, aldıktan sonra rahatlayamıyor çünkü elinden o sertifikayı alabiliyorlar. Bir restaurant iyi ise, iyi olmaya devam ederse her yıl güncel olarak yıldızını alabilir ve hatta daha iyisini de alabilir.
I want to summarize the speciality of the Michelin restaurants shortly. Actually Michelin is a book which has been published in France for a long time and every year restaurants and spots are recommended on this book. Michelin guides visit the restaurants and evaluate them. There are one star, two stars and three stars rating system and of course three stars is the best. Any of the restaurants which got a Michelin certificate can not be relieved after getting it, because they might take back that certificate. If a restaurant is good and Michelin star-worthy and continue as like that, they can get their updated certificate every year and even more higher.

Gittiğimiz restaurantın adı Une Table au Sud. Marsilya’da hemen limanda bulunan bu restaurantta A La Carte da alabiliyorsunuz yani istediğiniz tek bir yemeği seçebiliyorsunuz ama biz 8 aşamalı deneme menüsünü seçtik. Michelin restaurantların en güzel özelliği deneme menüleri ve her aşamada ona uygun şarapların gelmesi. Tüm muhteşem lezzetlerini bir akşamda deneyebileceğiniz bu sistemi, hayatınızda en azından 1 kere denemeniz gerekiyor!
The restaurant which we went to is Une Table au Sud. You can have A La Carte dinner at this restaurant which is located at port in Marseille, i mean you can choose only one plate that you’d like to eat, however we chose the 8 step tasting menu. The best characteristics of those Michelin restaurants are tasting menus and the wines which are served properly every step of the meal. At least once in your life, you should try this system that you can taste every great flavour in one supper.

Kuşkonmazların, çeşitli deniz ürünlerinin, her çeşit ot ve sebzenin kullanıldığı tabakların sunumları da bir o kadar görsel şölen. Aşçıların sanatını hem tadın, hem koklayın hem de fotoğraflayın.
Presentation of the plates which are prepared with asparagus, various sea food, every kind of herbs and veggies, are the visual feast as well. Taste, smell and also shoot the art of chefs.

Bizim aldığımız 8 aşamalı tatma menüsü, kişi başı 105 €, her aşamada şarap alırsanız 165 €. Restaurantların sitesinden fiyatları görüp kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.
8 step tasting menu that we had costs € 105 per person, with wine for every step costs € 165. You can check the prices of menus on restaurant’s websites and then you can choose the convenient one for you.

Bu arada porsiyonlar az da olsa, doyuluyor. Hic merak etmeyin! :) 
By the way, even the portions are small, they are so fulfilling. Do not even worry about it! :) 


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder