Pages

Bu Blogda Ara

8 Mart 2016 Salı

Mitte Karakoy - Brunchin'

İyice gelişen, dönüşen Karaköy’de geçtiğimiz sene açılan Mitte Karaköy, Cuma ve ya Cumartesi akşamlarının kaliteli mekanları arasında yerini almayı başarmıştı. Fakat burası benim gönlümü Pazar günleri yaptıkları brunchlarıyla kazandı. 
Mitte Karakoy opened in previous year in well developing, transforming Karakoy, has achieved being ranked as one of the most high-class cafe restaurants. But, it stole my heart with their brunch on Sundays.

Mekanın dekorasyonu oldukça güzel. Tavan detayları, bar bölümü ve geniş camlar en beğendiğim noktalarından. Özelikle, geniş camlarla kaplı olması mekanı daha geniş ve canlı gösteriyor. Müziklerin sabah, akşam her zaman güzel olması beni bu mekana bağlayan özellik oldu.
Interior design of this spot is pretty amazing. Details of its ceiling, bar area and wide front windows are the most ones that i really enjoy. Especially, covered by wide front windows shows this place wider and more lively. Always great music from noon to moon is a feature that attaches me to this place.

Bu brunch ile bir Pazar, arkadaşlarımla kahvaltı edecek yer ararken karşılaştık. İyiki de karşılaşmışız. O günden sonra hep aklımda kalan bu brunch’a ailemi de götürmek istedim. Tabii ki onlar da bayıldı. Sabah 11’den öğlen 3’e kadar süren bu lezzetli brunch 65 TL. Tüm içecekleriniz de (çay, kahve, taze sıkılmış portakal suyu vs. ) bu fiyata dahil. Sadece içmiş olduğumuz bir Türk kahvesi ekstra yazılmıştı, onu biraz garipsedik açıkçası. Ama mutluluğumuzun yanında çok da fazla kurcalamak istemedik.
This brunch and i came across on a Sunday morning when me and my friends looked for a place to have breakfast. So glad that we came across. I wanted to bring my small family to this brunch which is stuck in my mind after that day. They loved it too of course. This delicious brunch which takes time between 11 a.m to 3 p.m costs 65 TL including all beverages (tea, coffee, freshly-squeezed orange juice etc. ). Only one Turkish coffee that we drank is costed seperately, and we found it quite strange. However, we did not want to tamper it beside of our happiness.

Hep kalitesiz olanlarıyla karşılaştığım için açık büfe kahvaltı ve ya brunchları pek sevmezdim, taa ki Mitte Karaköy’e kadar. 
I used to dislike ‘all you can eat’ brunches or breakfasts because of meeting the sleazy ones until Mitte Karakoy.

Somon fümeden haşlanmış kuşkonmaza, çeşitli peynirlerden çeşitli kek ve pastalara kadar olan bu lezzetli açık büfe kahvaltıyı denemeniz lazım! 
You should definitely try this delicious ‘all you can eat’ buffet breakfast that includes everything from smoked salmon to boiled asparagus, from various cheese types to various cake and desserts.

1 yorum :

  1. A place worth to be visited, I myself love the architecture and art of the place,,,,nicely written Selin

    YanıtlaSil