Pages

Bu Blogda Ara

3 Mart 2016 Perşembe

See Budapest from My Eyes

Bu aralar aşırı yoğun olmamdan dolayı Budapeşte yazımı oldukça geciktirdim. Fakat merak etmeyin, tazeyken orada hep not tutmuştum ve şimdi onlardan faydalanarak bu postumu hazırlıyorum. Gitmeden araştırmalarım sonucunda öğrendiğim bir cadde ve bölge vardı; Kiraly Utca. Lokal olan bu cadde o kadar güzel ve hareketli ki, her yanından güzel mekanlar, butik tasarım mağazalar fışkırıyor. Her noktası keşfedilmesi gereken bir cadde.
I pretty delayed Budapest post because i was totally busy. But no worries, i always took notes there when it was fresh and now i prepare this post with taking advantage of that. Before i went there, i discovered a street and a zone with some research; Kiraly Utca. This local street is such alive, pretty and moving, beautiful spots, cafes, boutique design shops well from every corner of this area. Every point of this street has to be discovered.
1 tam günümüz olduğu için, sabah erkenden çıktık, güzel bir kahvaltı ettik ( bir sonraki postumda o mekandan bahsedeceğim), sonra kendimizi yürümeye verdik. İlk önce, Nagy Vasarcsarnok yani Central Market Hall, yani Macaristan’a özgü yiyecek, içecek ve süs eşyalarını hatta giysilerini bile bulabileceğiniz, turistik bir markete gittik. Burası, Szabadsag Hid’e yani o meşhur Liberty Bridge’e çok yakın. O köprünün önünde, turistik birkaç fotoğraf çekip karşı tarafa, Buda tarafına geçtik. Buda tarafında, Buda kalesi (Buda Castle), birkaç termal banyo, Fisherman’s Bastion, Gellert tepesi ve Budapeşte fotoğraflarına ait o meşhur füniküler bulunmakta. 
We left our beds early just because we had only 1 whole day, we had an amazing breakfast ( i will mention about this breakfast place on my next post ), and then we gave ourselves to walk. Firstly, we went to Nagy Vasarcsarnok aka Central Market Hall aka a touristic market where you can find Hungarian food and beverage, nicknacks and even clothes. This place is so close to Szabadsag Hid aka Liberty Bridge. After we took touristic photos front of the bridge, we accrossed the bridge to Buda side. Buda Castle, several thermal baths, Fisherman’s Bastion, Gellert Hill and most famous funicular in Budapest photograps locate in Buda side.
Buraları yürüdükten sonra, Szechenyi Chain Bridge’den Pest tarafına geri geçtik. St. Stephen’s Basilica’nın olduğu meydana giderek bir kahve molası verdik ( kahvecileri bir sonraki postumda bulabileceksinizi ), hava ne kadar soğuk olsa da Gelarto Rosa'da gül şeklinde hazırlanan dondurmadan da deneyip Parlamento Binası’na gittik. Burada da bol bol fotoğraf çektikten sonra, Deak durağının ve meydanının bulunduğu yerde, alışveriş ve ünlü restoranların bulunduğu Deak Ferenc caddesine gittik. Burada da, meşhur Macar çorbası olan Gulaş çorbasından içtik. Türkiye’de olsa seveceğimi sanmadığım bu çorbaya, burada bayıldım; hele ki o soğukta çok iyi geldi.
After we walked these areas, we acrossed back to the Pest side from Szechenyi Chain Bridge. We went to the St. Stephen’s Basilica square and gave a coffee break here ( you will be able to find coffee shops on my next blog post ), after trying the ice cream shaped as rose at Gelarto Rosa even it was freaking cold, we went to the Hungarian Parliament Building. After we took several photographs here, we went to the Deak Ferenc street where Deak station and square, famous shops and restaurants locate. We tried the famous Hungarian Goulash soup while we were there. I really loved this soup that i dont think i would like if its in Turkey; especially it was so good on such a cold day.
Ve, Kiraly Utca caddemize geri döndük. Burada şarap ve şaraba uygun atıştırmalık bulacağınız ETAP adında bir restoranta oturduk. Her çeşit şarabı bulabileceğiniz bu güzel mekanda, garsonlar da oldukça yardımsever ve size iyi şekilde şarap tavsiyesinde bulunuyorlar. Buradan sonra, özellikle geceleri canlanan Szimpla Kert’e gittik. Eski, terkedilmiş bir binayı değişik kitsch bir şekilde dekore ederek canlandırmışlar ve her bir odasını farklı konseptte yaparak bar istasyonları koymuşlar. Buraya mutlaka gitmeniz gerek! Bir şey içmeyecek olsanız bile, gidip görüp, fotoğraf çekmeniz gerekli!
And, we turned back to our Kiraly Utca Street, yaay. We sat in a perfect winery restaurant which is called ETAP, where you can find good wine and appetizers that goes good with your wine.The waiters are pretty helpful and they recommend you to wine in a very good way in this beautiful restaurant where you can find every kind of wine, After this, we went to Szimpla Kert which livens up at nights. An old abandoned building is transformed with a good interior kitsch design and every room where bar stations locate of the building is differently designed from each other. You should really visit this bar! Even if you wont drink anything, you should go and see and take photos here!Hiç yorum yok :

Yorum Gönder