Pages

Bu Blogda Ara

20 Nisan 2016 Çarşamba

Touring Berlin

Berlin’e benim gibi 2. gelişiniz ve yapmamış olduğunuz birkaç turistik aktivite kalmış fakat genel olarak yerli gibi mi gezmek istiyorsunuz? O zaman bu yazı tam size göre.
It is your second time in Berlin and a few touristic places are still left however you want to visit the city like a local? Then this post is just for you.

Sabah ilk iş, Brezel yemelisiniz. Airbnb’den kiraladığımız evin yakınında Brezel Bar vardı, her çeşit brezel mevcuttu. Kaşarla fırınlanmış olan favorim oldu. 
You should eat brezel first in the morning. There was a Brezel Bar just close to our house which we rented from Airbnb, and it has every kind of brezels. Roasted with cheese became my favorite.Ardından Tempelhofer Feld. Burası, 2009 yılında havalimanından dönüştürülmüş bir park. Berlin’de tanıştığım birkaç insanla da bu konuyu konuştum; halk oylamaya açılmış olan kapanan havalimanının park olmasını istemiş. Konsept olarak ilgi çekici bir park olduğu için, burada yürüyüş yapıp açık yeşil alanın keyfini çıkarmalısınız.
After, Tempelhofer Feld. Here, it was transformed from airport to park in 2009. I’ve talked to people who i met in Berlin; people wanted this closed airport to be transformed into a park with voting.Just because the park is interesting with its concept, you should do walking here and enjoy the open green space.

Tempelhofer Feld’de keyfinizi bitirdikten sonra, Jüdisches Museum Berlin’e gitmelisiniz. İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudilere yapılan zulüme özür mahiyetinde bu müzeyi açmışlar. Mimarisi oldukça ilgi çekici. Berlin’de görmeniz gereken bina ve noktalar arasında 1 numara olabilir.
After you finished your joy at Tempelhofer Feld, you should g oto Jüdisches Museum Berlin. They established this museum for the apology for what they’ve done cruelly to Jewish people at Second World War. The architecture is so attractive. It might be the number one of must see and visit places in Berlin.Kreuzberg bölgesini bitirdikten sonra, Mitte’ye gidiyoruz. Mitte kelime anlamı ‘Orta’ demek, yani Berlin’in göbeği. Mağazaların, müzeler adasının bulunduğu bölgede ilk olarak House of Small Wonder’a uğruyoruz. Burası içeri girdiğiniz andan itibaren sizi bir ormandaymışsınız gibi hissettiriyor. Kahvaltısı ile ünlenmiş, tropik ve yeşil dekorasyonlu bu mekanda biz pankek yemeyi tercih ettik. Fakat geniş bir kahvaltı tercihi yelpazesine sahip olan bu mekanda, sofranızı donatıp keyif yapabilirsiniz.
After finishing the Kreuzberg district, we’re going to Mitte. Mitte means ‘middle’, a.k.a. core of Berlin. First we went to House of Small Wonder in this area where boutiques, several great shops and museum island locate. This place makes you feel like you’re in a jungle since then you entered. We prefered to try their pancakes in this cafe which is decorated as tropical and green colored and famed with its breakfast. However, you can set up your table here where has a wide range of breakfast choices.


Müzeler adasını keşfedip, biraz daha turistik olmak isterseniz burada bir müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Özellikle, Pergamonmuseum’u tavsiye ediyorum. Aşağı doğru yürüyüp, Brandenburger Tor’a geçip, Reichstag Dome’a gitmenizi şiddetle öneriyorum. Reichstag Dome için gitmeden önce internetten rezervasyon yapabilir, ya da Berlin’de 1 gün öncesinde ofislerinde (Dome’un bitişiğinde) yaptırabilirsiniz (Rezervasyonsuz girilmiyor, rezervasyonda ve girişte pasaportunuz gerekli oluyor). Mimarisi yine ilgi çekici olan, Berlini tepeden görebileceğiniz bu nokta, parlamento binasına ait. 
While discovering the Museum Island, and if you would like to be more touristic, you can visit a museum. Especially, i recommend Pergamonmuseum. I strongly recommend you to g oto Reichstag Dome by walking down the street and passing the Brandenburger Tor. You can make reservation before going to Reichstag Dome or make it at their office in Berlin (next to the Dome) 1 day before. (No entrance without reservation and passport is required for reservation and entrance).  This spot which the architecture is again attractive and you can see Berlin from the top, belongs to parliament building.

Akşam yemeğiniz için, kesinlikle Burgermeister’ı öneriyorum. Kreuzberg’in merkezinde olan, minimal bir iç tasarımına sahip ve işini çok iyi yapan bir burgerci. Hausmeister burgerini mutlaka denemelisiniz. Bacon ve mantarlı olan bu burger, gerçekten çok lezzetli!
For your dinner, i totally recommend you Burgermeister. A burger spot which locates in Kreuzberg centre, has a minimal interior design and is master of their business. You should definitely try their Hausmeister burger. This burger with bacon and champignon is pretty delicious!Berlin’in gece hayatının ününü duymuşsunuzdur. Gerçekten çok hareketli ve kaliteli bir gece hayatı var. 1.5-2 saat sırasında beklemeyi göze alıyorsanız Berghain (fakat cidden değiyor) ve ya Watergate başlıca gece hayatı önerilerimden olabilir.
You should have heard about the fame of Berlin’s night life. Honestly, there’s lively and quality night life. Berghain where you can afford to wait in line for 1.5-2 hours (but its worth it) or Watergate are my main recommendations fort he night life in Berlin.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder