Pages

Bu Blogda Ara

11 Nisan 2016 Pazartesi

Coffee in Berlin

Ben ne zaman bu kadar kahve bağımlısı oldum? Bu 3. dalga kahveciler arttıkça, benim kahve sevdam da artıyor. Ve artık, kahvelerin tatları arasındaki farkı çok net bir şekilde anlayabilmeye başladım.
When did i become a coffee addict like this? While the 3rd wave coffee shops numbers increase, my coffee addiction increases too. And from now on, i started to see and understand the exact differences between coffee tastes.

Bu haftasonu Berlin’deydim. Ve o kadar güzel kahveciler keşfettim ki, Berlin’e tamamen sırf bu yüzden aşık oldum. Dışarıdan çok çekici de durmayan kafeler, içlerinde tamamen ayrı bir dünya. Alice Harikalar Diyarı’nda gibi hissettiriyor. Bu yazım biraz uzun olacak, şimdiden uyarayım. 
I was in Berlin this weekend. And i discovered the great coffee shops insomuch, i fell in love with Berlin just because of this. The cafes which are not attractive from the outside, they’re totally a different world inside. They feel like Alice in Wonderland. This post is gonna be little long, i should warn you now.

En sevdiğim diye sınıflandırıp, ayıramıyorum. Hepsini ayrı ayrı çok sevdim; çünkü hepsinde beni etkileyen bir durum mevcuttu. 
I can not classify those coffee shops as i love the most. I love them all individually; because they all have the points and features which affected me.İlk olarak, Hallesches Haus. Kreuzberg’de bulunan bu dükkan kafe, botanik bahçe gibi. Girişinde büyük 
bir mağazası var ve içinde çeşitli kaktüsler, bitkiler, tasarım ürünler bulunuyor. Yan taraftan kapı ile bağlı kafesi olan bu mekanı aşırı sevdim. Ferahlığı, aydınlığı, bitkilerin çok güzel tasarım elemanı olarak kullanılmış olması, beni çok etkiledi. 
Firstly, Hallesches Haus. This store cafe which is located in Kreuzberg, is like a botanical garden.There is a big store in the entrance and there are various cactus, plants, design products here. I really loved this space which has a cafe connected to the store from the next door. Spaciousness, luminousness, using the plants as great design elements have attracted me.

Ben gerçekten bitkilerle süslenmiş, ahşap ve beyaz mekanlara aşık oluyorum. Burası da o yüzden benim gönlümü kazandı. Tam da kitabını, dergini alıp, saatlerce keyif yapabileceğin bir mekan.
I really fell in love with the spaces which are garnished with plants, white and wooden. This place has won my heart because of this. It definitely is a place to come with a book or a mag, and chill out for hours.

Buradaki kahveler de eminim harika, fakat ben akşam üstü içeceği olarak prosecco içtim. 
I am sure the coffee here is amazing too, however i drank prosecco as a nightfall drink.

Tempelhofer Ufer 1, 10961 Berlin, Germany
Pazartesi – Cuma (Monday to Friday) : 9 - 19h
Cumartesi (Saturdays) : 11 - 16h

Bir diğer mekan, No Milk Today. Burası da Kreuzberg’de bulunuyor. Belki duymuşsunuzdur; Berlin’de Kreuzberg dönüşüen ve gelişen bir bölge. O yüzden bir çok butik mağaza, kafe ve galeriler mevcut. No Milk Today’i instagramdan keşfedip, gitmek istemiştim. Çok küçük, biraz salaş bir mekan. Fakat dekorasyonda kullanılmış olan tek tük antika eşyalar mekanı çok sevimli yapmış. 
The other place is No Milk Today. This is also located in Kreuzberg. Maybe you’ve heard about the Kreuzberg in Berlin is a district which is transforming and developing. Therefore, there are several boutique stores, coffee shops and galleries. I wanted to go to No Milk Today by discovering it on the instagram. So tiny, little shabby chic spot. Sporadic antique wares which are used for decoration made this place so cute. 

Mekandaki müzikler ve ortamın havası sizi içine çekiyor. Elmalı çırpılmış tartını denedim, oldukça lezzetliydi. Diğer tatlıları da çok lezzetli görünüyordu. Eminim yanılmıyorumdur. Bu mekanın vegan olması da bir diğer ilgi çekici özelliği.
The music and aura in this place fascinate you. I tried the scrambled apple pie, it was pretty delicious. The other desserts looked so delicious too. I am sure im not wrong about it. Being a vegan cafe is another feature that attracts people. 

Fichtestr. 3, 10967 Berlin, Germany
Pazartesi hariç her gün (Everyday except for Monday) : 10-19hVee, Happy Baristas! Ne tatlı bir isim değil mi? Gerçekten baristaları da o kadar mutlu ve samimi ki, adını hakeden bir mekan olmuş. Friedrichshain bölgesinde bulunan çok minimal, müzikleri yine harika olan bir mekan. Sadece arka tarafta duvarda bir çizim var. Onun dışında, mekan genel olarak sade ve yine ahşap dekorasyonlu.
Aaand, Happy Baristas! What a nice name, isn’t it? Baristas of this place are so happy and warm, for this reason this place has deserved its name. This spot which is located in Friedrichshain district is so minimal and again they play lovely and positive music. There is only an artwork at the backside on the wall. Besides of them, the place is generally simple and plain and again wooden decorated.

10245 Berlin, Neue Bahnhofstraße 32, 10245 Berlin, Germany
Pazartesi – Cuma (Monday to Friday) : 7-19h
Haftasonu (Weekends) : 10-19h

Şimdi ise Companion Cafe’deyiz. Kreuzberg’de Voo Store diye bir mağaza var. Berlin ile biraz ilgiliyseniz burayı mutlaka duymuşsunuzdur. Tasarım ürünler, güzel butik markaları içerisinde satan, bir binanın avlusunda bulunan bu Voo Store’un bir de kafesi var! O da işte Companion Cafe. 
Now, we’re at Companion Cafe. There is a store called Voo Store in Kreuzberg. If you’re little bit interested in Berlin, you absolutely have heard of this place. Voo Store which sells designer products and nice boutique brands inside, is located in a yard of a building contains a cafe! That is Companion Cafe.

Sanırım hayatımda içtiğim en güzel kahve, buraya ait. Ben çok sert kahve içemem, bu oldukça yumuşak ve kolay içimliydi. O yüzden bayıldım! 
I guess, the best coffee i’ve drunk in my life belongs to this place. I can not drink black and strong coffee, this one was light and easy drinkable. Thus, i adore it!

Mekanda ve mağazadaki insanların hepsi çok tarzdı ve havalıydı. Burada oturup insanlar neler giymiş, neler yapıyor inceleyerek keyif alabilirsiniz.
The people were so stylish and cool in the store and coffee shop. You can enjoy your time by analyzing what people do and wear while sitting here.

Oranienstr. 24, 10999 Berlin, Germany
Pazartesi – Cumartesi (Monday to Satuday) : 10-20hBir diğer tatlı kafe ise, Five Elephant! İsmi ile ilk önce kalbimi çalan bu mekan, cheesecake’i ile öne çıkarak daha çok kalbimi çalmayı başardı. Gittiğimde tüm masalar doluydu fakat 5 dakika beklediğimde oturacak yer bulabildim. Ve herkesin masasında illaki o meşhur cheesecake vardı.
Another pretty cafe is Five Elephant! This place firstly won my heart and then it achieved winning my heart more with its prominent cheesecake.  When i went there, there was no place to seat, however after 5 mins waiting, i could find a place to sit. And everyone had that cheesecake on their tables.

Duvarlarında eski tarz haritalar olan bu mekanda müzikler de çok güzeldi. Kahvesinden çok cheesecake’i aklımda kaldığı için, gidip özellikle cheesecake’ini yemeniz gerekli!
This spot that has vintage maps on its walls, plays great musics too. Just because its cheesecake stuck in my mind more than its coffee, you should definitely go and try its cheesecake!

Reichenberger Str. 101, 10999 Berlin, Germany
Pazartesi – Cuma (Monday to Friday) : 8.30-19h
Haftasonları (Weekends) : 10-19h


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder