Pages

Bu Blogda Ara

29 Mayıs 2016 Pazar

Amsterdam Districts

En beğendiğim, en sevdiğim şehirlerden biriyle karşınızdayım; Amsterdam! Bu gidişimde neden bu şehri bu kadar sevdiğimi daha iyi anladım; marka mağazaların çok az bulunup, butik, yerel mağazaların ve kafelerin olmasındanmış. Her sokak kendine has güzelliğe sahip ve her bölgede çok farklı kafe, mağazalar var. Her bölgesi ayrı ayrı keşfedilmeli.
I'm here with the city that i love, i like the most; Amsterdam! This time of my visit, i realised well why i loved this city pretty much like this; this was because of less brand stores and more boutique, local stores and cafes. Every street has its own beauty and in every zone, there are various cafes, stores. Every zone of this city should be discovered separately..
Buradaki Amsterdam yazılarımda turistik yapılacaklardan bahsetmeyeceğim. Turistik olarak burada daha çok bahsettiğim için, bu sefer daha lokal bir gezi rehberi yazmak istedim.
In these Amsterdam posts here, i won’t mention about the touristic to do’s. I mentioned a lot about touristic stuffs here, for this reason i wanted to prepare a more local tour guide. 

Kahvecilerden, güzel kafe ve restaurantlardan, barlardan bahsedeceğim yazılarım bu yazımdan sonra okunmaya hazır olacak. Bu yazımda daha genel, bölgelerden, dolaşabileceğiniz yerlerden bahsedeceğim. 
The posts that i will mention about the coffee shops, beautiful cafe and restaurants, bars, will be ready to be read after this post. I am gonna write about more general, about the districts and the places you can tour.Belki biliyorsunuzdur; Leidseplein, Dam ve Rembrandtplein en meşhur meydanlarından. Buralarda daha fazla uluslararası marka mağaza ve restaurantları bulabilirsiniz. Ama benim ilk tavsiye edeceğim bölge kesinlikle Dokuz Caddeler. Bir çok kafe restaurant, butik mağazaları bir arada bulabileceğiniz sevimli bir bölge burası.
Maybe you know; Leidseplein, Dam and Rembrandtplein are the famous squares. Here you can find more international brands and restaurants. However, my first recommendation district is Nine Streets. This is a pretty district where you can find several cafes, restaurants and boutiques together.İkinci tavsiyem, kafe ve mağazalarını gezebileceğiniz Haarlemmerstraat ‘ın bulunduğu bölge, Jordaan bölgesinin kuzeyi. Bir çok çeşit çeşit mağazayı, vintage marketleri burada bulabilirsiniz.
My second recommendation is that you can visit the cafes and stores on the North of Jordaan zone where Haarlemmerstraat locates. You can find various type of stores and vintage markets here. 
Şimdi söyleyeceğim yer de belki çok turistik ama benim Amsterdam’ın en sevdiğim turistik bölgesi olabilir; Museumplein. Sanat ve park, insanlar, sokak sanatçıları hepsi bir arada. Tam dibinde de Albert Heijn marketten istediğiniz piknikliklerinizi alıp güzel bir piknik keyfi yapabilirsiniz.
The place that i am gonna tell you now may be is so touristic but this might be one of my favorite touristic place in Amsterdam; Museumplein. Art and park, people and street artists are all together here. And next to this square, you can buy your picnic stuffs from Albert Heijn market and have a great picnic joy.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder