Pages

Bu Blogda Ara

4 Mayıs 2016 Çarşamba

Kava Coffee

Karaköy’ün en yenisi, en tazesi; Kava Coffee! Tam, Necatibey Caddesi üzerinde, işlek bir yerde konumlanmış olan bu yeni 3. dalga kahvecimizin, özellikle karton bardakları harika. Hepsinde farklı sözler yazarak tam koleksiyonluk bir iş çıkarmışlar. 
The newest, the freshest of Karakoy; Kava Coffee! Especially the take away cups of this 3rd wave coffee shop which locates just on Necatibey Street, on a running point, are totally amazing. They did a collectable with putting different quotes on the cups. 


Bu kafenin açılışının arkasında da aslında hep bildiğimiz bir hikaye var. Yoğun bir iş temposundan bıkmış biri, hayalini gerçekleştirmek için işini bırakıp yurtdışına giderek baristalık eğitimleri alıyor, ufkunu genişletip ülkesine geri dönüyor ve böyle tatlı bir mekan açıyor. Mekana gittiğinizde ise sahibinin güzel enerjisini güzel ilgisiyle hemen farkediyorsunuz. ‘İnsanlar kesinlikle sevdiği işi yapmalı.’ dedirtiyor tekrar bizlere.
Actually there is a same story behind the opening of this cafe. Someone who had done with the busy working schedule, after quitting his job and going abroad to make his dreams come true, took barista classes, came back to his country with a broad perspective and opened this pretty spot. When you go to this place, soon you’ll notice the owner’s good vibes with good interest. This makes us say that ‘People really should do what they love’. Arka planda hep plak çalan bu kafede biz Guatemala kahvesinden yapılan Chemex denedik.İçimi oldukça kolay olan bu kahve tam benlik. Kahvelerin yanına kendilerinin yaptığı portakallı çikolatadan ikram ediyorlar. Yani benim daha fazla gönlümü kazanamazdı sanırım!
We tried the Chemex prepared with Guatemala coffee in this cafe which always plays records on the background. This silky coffee is just for me. They also offer orange chocolates which they made beside of the coffee. In other words, i guess they can not win my heart more! 
Hiç yorum yok :

Yorum Gönder