Pages

Bu Blogda Ara

1 Mayıs 2016 Pazar

May in Istanbul

Mayıs en sevdiğim aylardan biridir. Nisan baharın başlangıcı fakat benim için Mayıs’tır baharın başlangıcı. Havanın iyice geç kararmaya başladığı bu güzel kokulu ayda, küçüklüğümden beri, okuldan eve gelip sokaklarda voleybol oynayarak, piknikler yaparak zamanımı geçiririm. Tabi artık sokaklarda voleybol oynamıyorum, oynayamıyorum.
May is one of my favorite months. April is the beginning of the spring however for me, May is the beginning of spring. In this nice smelled month which the days start to last longer, since from my childhood, i’ve been spending my time on playing volleyball on the streets, having picnics. For sure i don’t play volleyball on the streets, i can not.
Her neyse, sizlerle bu yazımda Mayıs ayını İstanbul’da en iyi, en aktif şekilde geçirme yöntemlerimden bahsedeceğim. İlk olarak, çiçekleri koklayın, çimlere uzanın, piknikler yapın, güneşi hissedin. En sevdiğim, piknik yapmaktan keyif aldığım yerlerin başında Caddebostan Sahil geliyor. Ardından, Fenerbahçe Parkı ve Heybeliada geliyor. Evinizden sağlıklı atıştırmalıklarınızı, meyve salatalarınızı alıp çimlere kurulun, saatlerce kalın. Bahar ayının en güzel aktivitesi budur bence.
Anyway, i will mention you the ways of my spending the month of May in Istanbul good and actively. Firstly, smell the flowers, lay on grass, have picnics, feel the sun. Caddebostan Beach is in the lead of the places where i enjoy having picnics, which i love the most. Fenerbahçe Park and Heybeliada come next. Bring your healthy homemade snacks, fruit salads and settle down on the grass, stay for hours. I guess, this is the best activity of spring months.

Mayıs ayında İstanbul’da çok güzel müzik festivalleri olduğunu hatırlatmalıyım! Bu ayın en güzel olaylarından biri de bu festivaller! Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşen Park Fest, Life Park’ta 2 gün sürecek olan Chill-Out Festival benim favorilerim arasında. Bunları kaçırmamanızı tavsiye ederim.
I have to remind you that in may, there are amazing music festivals in Istanbul! These festivals are the other great facts about this month! Park Fest hosted in Kucukciftlik Park, Chill-Out Festival which lasts 2 days at Life Park are in my favorites. I recommend you to not miss these events.

Bir diğer güzel aktivite de, Saffet Emre Tonguç’un boğaz turlarına katılmak. Belki biliyorsunuzdur, Saffet Emre Tonguç mükemmel bir seyahat yazarı ve rehber. Türkiye’nin cevherlerini bizlere aktararak, bizleri hem bilgilendiriyor hem de keşfe davet ediyor. Boğaz’da dolunay akşamında yemek turu ve Boğaz’daki yalılar turu bu sene Mayıs ayının öne çıkan programları. Instagram’da @saffetemretonguc ‘un hesabında birçok bahar ayına uygun turları takip edebilirsiniz.
Another pretty good activity is joining the Bosphorus tours of Saffet Emre Tonguc. Maybe you know that Saffet Emre Tonguc is an amazing travel writer and a guide. While he extracts the gems of Turkey, he informs us and also invites us to discover. Dinner at Bosphorus on fullmoon evening and Bosphorus mansions tour are the leads of May events this year. You can catch up the several spring tours on Instagram under @saffetemretonguc account.


Baharda her şehir gibi İstanbul da harika oluyor. Hatta ben İstanbul’u bir tek Mayıs ve Haziran ayında seviyorum. Bu yüzden tadını çıkarabildiğim kadar çıkarıyorum. Siz de deneyin!
Istanbul becomes great in spring like the other cities do. Even i love Istanbul only in May and June. For this reason, i enjoy it as much as i can. You should try it too! 


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder