Pages

Bu Blogda Ara

17 Mayıs 2016 Salı

White Heaven - Pamukkale

Uzun bir süredir Pamukkale’ye gitmek istiyordum. Belki biliyorsunuzdur; Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası listesinde olan ve bu listedeki doğal oluşumlardan bir tanesi, Pamukkale. Bir diğeri ise Kapadokya ve Göreme Milli Parkı (buradan yazımı okuyabilirsiniz) . Geçtiğimiz haftasonu da Pamukkale’ye giderek bu yoğun isteğimi gerçekleştirdim.
I’ve been wanting to visit Pamukkale for a while. Maybe you know; Pamukkale is one of the natural formations of UNESCO World Heritage List. The other one is Kapadokya and Goreme National Park (you can read the post here). I made my profound desire real by going to Pamukkale last weekend. 

Pegasus ile İstanbul, Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan, Denizli Çardak Havaalanı’na gidip oradan otelin havaalanı servisi ile Pamukkale’de ayarlamış olduğum otele ulaştım. Size tavsiyem, Pamukkale’de bir otelde kalmanız. Denizli merkez Pamukkale’ye yaklaşık 1 saatlik mesafede olduğu için, gezip görülecek yerlere yakın olmak tercihiniz olsun derim. Ben Bellamaritimo Otel’de oldukça memnun olarak kaldım ve Pamukkale travertenlerine 10 dakika yürüme mesafesinde olan bu otelin çalışanları da çok ilgili ve yardımseverdi.
I went to Denizli Cardak Airport from Istanbul, Sabiha Gokcen Airport with Pegasus and from the airport of Denizli, i arrived at the hotel that i booked, by the hotel airport shuttle service. My recommendation to you is to stay in one of the hotels in Pamukkale. Because of Denizli center is approximately 1 hour away from Pamukkale, i recommend you to be close to the sight seeing places. I stayed in Bellamaritimo Hotel contentedly and the staff of this hotel which locates 10 mins away from Pamukkale travertines by foot, were so interested and helpful.
Pamukkale travertenlerinin bulunduğu alanda Hierapolis antik kenti de bulunmakta. Şehir tiyatrosu, şehir kapısı gibi önemli noktalar hala mevcut ve bu antik kentin müzesi de oldukça güzel. Bunların haricinde, antik havuz da bulunmakta. Antik havuzun giriş ücretlendirmesi doğal parktan farklı ve 32 TRY. Eğer havuza girmek istemezseniz; ekstra ücret ödemeden, havuz etrafındaki kafe restaurantlarda bir şeyler yiyebilir, çimlerde güneşin keyfini çıkarabilirsiniz ki ben öyle yaptım. Fakat vaktiniz bol ise havuza girmenizi de tavsiye ederim. Altında antik kent olan bir havuzda kim yüzme deneyimi yaşamak istemez ki?

Hierapolis ancient city locates in the area where Pamukkale travertine locates. Some major important points such as city theatre, city door are still existing and the museum of this ancient city is pretty good too. Except from these, there is also ancient pool. Entrance fee of the ancient pool is different from the natural park and it costs 32 TRY. If you don’t want to swim; without the extra fee, you may eat something in the restaurants or cafes around the pool, enjoy the sun on the grass like i did. However, if you have plenty of time, i recommend you to swim too. Who doesn’t want to live the swimming experience in a pool with an ancient city below? Pamukkale travertenlerinin olduğu alana ayakkabıyla girmek yasak. Bu doğal güzelliğin bozulmaması için dikkat edilmesi gerekiyor. Fakat uzun dönemler boyu bu konuda pek hassas davranılmamış olduğu için, bozulmuş olan kısımları var ve bu beni üzdü.
Entrance to the travertine areas with shoes is forbidden. Obeying the rules and being careful about it are necessary for protecting this natural beauty. However there are some damaged areas because it had not been so attentived and this made me sad.Hiç yorum yok :

Yorum Gönder