Pages

Bu Blogda Ara

9 Haziran 2016 Perşembe

C & T Coffee and Coconuts

Rembrandtplein’den biraz daha aşağı yürüdüğünüz zaman güzel sakin bir bölgeye geliyorsunuz, Oude Pijp yani Noord Pijp'e. Ve işte CT Coffee & Coconuts! 3 katlı olan kocaman bir mekan! Adeta Alice’in Harikalar Diyarı’na girmiş gibi oluyorsunuz. Hep dolu olan bu mekanda yine de yer bulmanız zor olmuyor, çalışanlar oldukça güler yüzlü ve yardımsever. Minderlerin, ahşap sehpaların, salaş koltukların olduğu ahşap ve bej renkleriyle dekore edilmiş bu mekana bayıldım. 
When you walk down from the Rembrandplein, you come to a nice quite neighborhood, to Oude Pijp aka Noord Pijp. And here it is CT Coffee & Coconuts! A huge place with 3 floors! You feel like you’re entering the wonderland of Alice. It is not hard to find a seat in this place which is always full, employees are so cheerful and helpful. I adored this place which is designed with wooden and beige colors and consisted of cushions, wooden coffee tables, hovel seats. 

Girişin üzerinde farklı yüksekliklerde 3 tane asma kat bulunuyor ve hepsinin arasına halatlar germişler, sanki birbirlerine asılı gibi duruyorlar. Bu görüntünün çok hoşuma gittiğini söyleyebilirim.
There are 3 mezzanine floors at different heights and they are linked to each other with ropes, they look like they are hanging. I can say i pretty liked this view. 
Coconut coffee ve coconut lime bread sipariş ederek, doğru tercih yaptığımı düşünüyorum. Özellikle, coconut lime bread çok güzeldi! Banana bread’in biraz daha farklısı, ve ben banana bread aşığı olduğum için buna da vuruldum.
I think i had a good choice by ordering the coconut coffee and coconut lime bread. Especially, coconut lime bread was amazing! It’s little bit different from the banana bread, and because of my love to banana bread, i had a crush on this too.
Bu yazıyı hazırlarken bile mekandaki güzel yiyecek içecek kokuları burnuma geliyor. Koku hafızasını çok severim fakat şu an burası için Amsterdam bileti de baktırmasın bana.
Smell of the nice foods and drinks of this place comes to my nose even while i'm preparing this post. I love the memory of scent a lot, however please don't make me check the flight tickets to Amsterdam for this place. 
Buranın haftanın her günü, sabah 8 akşam 11 açık olması Avrupa'da rastlanmayacak bir durum. Ve oldukça da sevindirici!
Being open from 8 in the morning to 11 in the evening everyday is not a thing happens in Europe. And, is also pretty pleasing!

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder