Pages

Bu Blogda Ara

14 Haziran 2016 Salı

Holy, Asparagus!

Amsterdam’da Amrath Hotel’in içinde bulunan Seven Seas restaurantta çok güzel bir yemek deneyimi yaşadım. Amsterdam’da yaşayan teyzemlerle bir akşam bu ziyafeti beraber yaşamaya gittik. Hem aile saadeti hem de güzel bir tadım sefası yaşadım. 
I experienced a perfect dinner at Seven Seas restaurant which locates inside of the Amrath Hotel in Amsterdam. Me and my aunts who live in Amsterdam went there to feast together. So with this, i had the family bliss and great tasting pleasure. 

Amrath Hotel’in binası oldukça ilgi çekici, önce binanın içinde biraz turladıktan sonra restauranttaki yerimizi aldık. Restaurant camsız olduğu için biraz karanlık. Fakat şık bir restaurant olmasına rağmen, sizi germeyen bir rahatlığı var. 
The building of the Amrath Hotel is pretty interesting, after we toured the inside of the building, we took our place at the restaurant. Restaurant is little bit dark because of lack of window. However although it is a chic restaurant, it has a comfort which does not stress you out.
Gittiğim dönem Hollanda’nın kuşkonmaz dönemine denk geldiği için çok şanslıydım. Seven Seas’de bulunan ‘Asparagus Menu’ 20 Nisan-21 Haziran arası sunulduğu için, özel olarak biz de bunu tercih ettik.
I was so lucky with the time i went to Netherlands was the time of asparagus. ‘Asparagus Menu’ which is served in Seven Seas restaurant between 20th April-21st June, we especially chose this menu. 
Başlangıç, ana yemek ve tatlıdan oluşan menünün her aşamasında kuşkonmaz kullanılmış olması en baştan ilgi çekmeye yarıyor. 
Using asparagus in every course which are starter, main course and dessert, avails to attract the attention.
Başlangıç, beyaz kuşkonmaz salatası, çırpılmış yumurta, adını bilmediğim fakat İngilizcesi ‘sea aster’ olan bitki ve kızarmış patates kırıntılarından oluşuyordu. Yumurta ve kuşkonmazın içinde olduğu sosla birlikte yarattıkları lezzet inanılmaz güzeldi.
Starter was consisted of white asparagus, poached egg, sea asters and crispy potato crumbs. The taste which egg and asparagus create with the sauce inside, was extremely amazing.
Bonfile üzerinde Hollanda kuşkonmazı, bezelye taneleri, soğan ve gravy sos ile gelen ana yemek ise oldukça doyurucu ve lezzetliydi.
Main course which is prepared with beef, on the top Dutch asparagus, peas, shallots and gravy was filling and delicious.
Ve en merak ettiğim kısıma geldik; tatlı. Kuşkonmaz ile nasıl bir tatlı yapılır diye düşünürken tatlı tabağımız önümüze geldi. Beyaz çikolata, kuşkonmaz sorbesi, çilek ve portakallı bir tatlı! Evet, kuşkonmazın sorbesini yaparak merak duygumu heyecana çevirdiler. Oldukça da güzel bir birleşim olmuş, bayıldım.
And here we come to the part that i wondered the most; dessert. While i was thinking how to prepare a dessert with asparagus, dessert plate came to the table. A dessert with white chocolate, asparagus sorbet, strawberry and orange! Yes, they changed my sense of wonder to excitement by making asparagus sorbet. It was a pretty good combination, i love it.
Kuşkonmazı çok sevdiğim için, böyle bir menüye sahip bu restaurant gönlümü kazandı. İyi ki gitmişiz, iyi ki denemişiz.
This restaurant with this menu won my heart just because i really love asparagus. Fortunately we went, we tried.

Fiyat Bilgisi: 39,50 euro (sarap hariç)
Price Info: 39,50 euros (excluding wine)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder