Pages

Bu Blogda Ara

7 Haziran 2016 Salı

PLUK Amsterdam

Amsterdam’ın güzel kahvecilerinin haricinde güzel mekanlarından da bahsetmek istiyorum. Resmen huzur bulduğum bu mekanlara eminim sizler de bayılacaksınız. Hepsi birbirinden farklı güzellik ve canlılıkta.
I’d like to mention about the beautiful spots of Amsterdam apart from the nice coffee shops. I am sure you will adore these places too where i found the peace. All is differently beautiful and lively from each other.


İlk olarak, Dokuz Caddeler bölgesinde bulunan Pluk’ten bahsetmek istiyorum. Buranın da fotoğraflarını tabi ki gitmeden önce instagramda çok görmüştüm ve bayılmıştım. Gidince de mekanın her köşesinin instagramlık olduğunu görerek aşık oldum. 
Firstly i want to mention about Pluk which locates in Nine Streets district. Sure i saw its photos on instagram posts before i went and i’d already loved it. When i went there, i loved it in real life too with seeing every corner of the spot was insta-worthy. 

Çok güzel sandviçleri, atıştırmalıkları olan bu mekanda ben avokadolu, keçi peynirli ve rokalı sandviç yedim. Nerede avokado orada ben. Yanına da taze sıkılmış portakal suyu, muhteşem bir kahvaltı oldu. Mekanlarda çalan müziklerin beni ne kadar iyi etkilediğini bildiğinizi düşünüyorum; ve bu mekan müzik konusunda da oldukça başarılıydı. 
I ate the avocado, goat cheese and rucola sandwich in this spot which has various nice sandwiches and appetizers. Where avocado is, im there. Fresh pressed orange juice with it, amazing breakfast i had. I think you know the good effect on me of the music which is played in places; and this spot was also so successful about the music.Taze meyve ve sebzeleri manav gibi mağazanın ortasında tutmaları, onları kullanmaları, ve renk renk kek ve pastaların da tezgah üzerinde sergilemeleri, mekanda öne çıkan noktalar arasında. Asma katında 10 masa bulunan Pluk’ün boydan boya cam girişi olması, içerisinin de beyaz ve ahşap renkleriyle dekore edilmesi, mekanı çok aydınık yapmış. Yani; burada çektiğimiz fotoğraflar oldukça kaliteli ve güzel çıkıyor!
Keeping the fresh fruits and vegetables inside of the store like a grocery, using them, and exposing the colorful cakes on the bench are the prominent points of this place. Windows from end to end of Pluk which consists 10 tables on the mezzanine floor, wooden and white decoration colors inside, make the spot so light. That is to say; photos which we take here are high quality and nice!

Pluk'un yoneticisi ile yapilmis ve hazirlanmis bu videoyu da izlemenizi oneririm. Ayrica sitede Pluk'te satilan urunleri ve daha da fazlasini bulabilir , satin alabilirsiniz. 
I recommend you to watch the video which is prepared with the manager of Pluk. Also you can find the products that are sold in Pluk and more on this website, and buy them. Hiç yorum yok :

Yorum Gönder