Pages

Bu Blogda Ara

20 Temmuz 2016 Çarşamba

Hej København!

Kopenhag, Avrupa’da en beğendiğim şehirler arasına girmeyi tabii ki başardı. Bana biraz Amsterdam’ı anımsatan bu şehir, oldukça kaliteli ve klas. Fakat şunu söylemeliyim ki, Avrupa’da gittiğim şehirler arasında en pahalısıydı. Buradan sonra Oslo’ya ve Bergen’e de gittim, pahalılık sıralaması yaparsam birinci sırada Kopenhag, ikinci Bergen, üçüncü de Oslo olur.
Of course Copenhagen has achieved to be ranked as my favorites cities of Europe. This city which reminds me of little bit Amsterdam, is pretty of high quality and classy. But i have to admit this, it was the most expensive city where i’ve been to in Europe. After here i went to Oslo and Bergen too, if i rank them about their expensiveness, Copenhagen is the first, second is Bergen and third is Oslo.

Kopenhag’da gidip de görmeniz gereken ilk yer, kesinlikle Christiania. Özerk bölge olan Christiania’nın, kendisine ait para birimi hatta bayrağı bile var. İçinde çeşit çeşit sokak sanatı bulunduran bu bölgede, Green Light District de bulunmakta. Green Light District’te sıra sıra dışarıda illegal olan maddelerin satışını görebilirsiniz. Hippie komün hayatı amacıyla oluşmuş olan bu bölge, turistlerin ilgisini çekmekte. Normalde polisin vs. girmesi, fotoğraf çekmenin de yasak olduğu bu bölge artık turistikleştiği için değişim gözleniyor. Çok daha değişmeden gidip görmenizi tavsiye ederim.
The first place which you should visit in Copenhagen is Christiania, for sure. Christiania which is an autonomous area, has its own currency and even flag. This area which consists of various street art inside, Green Light District is also located here. You may see the sales of products which are illegal outside, in rows here at Green Light District. The area which is created by the aim of hippie commune life style catches the tourists’ attention. Change can be seen here where normally police etc. entrance or taking photograps is not allowed, because of tourism. I recommend you to see visit here before it is changed a lot more.
Kopenhag’ın bir diğer önemli bölgesi, Nyhavn. Kopenhag’ı Google görsellerde arattığınızda karşınıza çıkan görüntülerin %80’i buraya aittir. Ahşap yelkenliler ve renkli İskandinav mimarisine sahip sıra evler. Her evin altında da kafeler var. Birinde oturup, biranızı özellikle Jacobsen içerek gün batımını burada izlemenizi tavsiye ederim. Gün batımı biz ordayken saat 11’de oluyordu ve tabi ki tam da karanlığa ulaşmıyordu. Yaz olduğu için gece bile alacakaranlık oluyor, bu da benim kuzey ülkeleriyle ilgili en sevdiğim kısım.
The other important district of Copenhagen, Nyhavn. When you search Copenhagen in Google images, %80 of the images that come accross might belong to here. Wooden sails and colorful Nordic architecture row houses. There are cafes under every row house. I recommend you to sit one of those cafes and watch the sunset here while drinking your beer especially Jacobsen. When we were there, the sunset was around 11 pm and of course it hasn’t been reaching the darkness. Due to the summer season, nights are twilight and this is the part that i love most about nordic countries.
Veee, dönen kule yani Round Tower. Dönen kule diyince garip oldu birazcık. Kopenhag’ı hem yukarıdan görmek, hem de farklı bir mimari görmek istiyorsanız buraya gitmenizi tavsiye ederim.
Aaaand, the round tower. When i say it in Turkish, i find it weird. If you want to see Copenhagen from the top and see a different architecture style, i recommend you to visit this tower.
Gelelim Norrebro’ya. Dönüşüme girmiş olan ve ardından güzel kafe, butiklerin açıldığı bir mahalle. En sevdiğim tarz mağazaları burada buldum. Tabii ki kafeleri de. Burası ayrıca Superkilen parkına da yakın. Bu hangi park mı? Eminim hepiniz siz de bir yerde görmüşsünüzdür buranın fotoğraflarını. Güzel tasarımlı bir park. Fotoğraf çekmek o kadar keyifliydi ki burada.
Let’s see Norrebro. It is a district which is transformed and has great cafe, boutique openings after the urban transformation. I found the boutiques which style i love the most. Of course cafes too. This area is also close to Superkilen park. What’s that park? I’m sure you probably saw the photos of this park too. It’s a good designed park. Taking photographs was so enjoyable. 
Klasik, Kopenhag’ın deniz kızı heykelini görmeden dönmek olur mu? Olmaz. Gördüğünüzde heykelin boyutunun küçüklüğüne şaşırıp, acaba asıl olan başka bir heykel var mıdır diye düşünebilirsiniz. Ben küçük olduğunu önceden duyarak gittim, hayal kırıklığı yaşamadım.
Such a classic, is it ok that leaving this city without seeing the mermaid statue of Copenhag? No, it is not. You may be shocked when you see the small size of the statue and even think that there might be a main statue other than that. I went there after i’d heard that it was small, so i wasn’t disappointed.

Yıldız şeklinde insan yapımı adanın üzerindeki Kastellet’i de gidip görmenizi tavsiye ederim. İskandinav mimarisinin el değdiği ve oluşturduğu eski kenti görme şansını buluyorsunuz.
I recommend you to see the Kastellet which is on the star shaped man-made island. You have a chance to see the old town that is affected and created by Scandinavian architecture.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder