Pages

Bu Blogda Ara

27 Temmuz 2016 Çarşamba

Matcha for Life

Kopenhag’ta yeşil çaya adanmış bir mekan, Matcha Bar! Tren istasyonunun hemen yakınında olan bu mekan, şansıma benim kaldığım otelin tam arka sokağındaydı. Bembeyaz, aşırı minimal bu mekana tabi ki aşık oldum.
A spot which is dedicated to green tea in Copenhagen, Matcha Bar! This place which locates close to the train station, fortunately is on the behind street of the hotel i stayed. Of course i fell in love with this extremely white and very minimal spot.

İçerisinde 4 masası olan bu kafenin önünde 2 bank bulunuyor. Girişte hemen küçük bir bar ve siparişinizi verip, yan ayrılmış odadaki masaya oturup raflarda bulunan Kinfolk dergilerini okuyabilirsiniz.
There are 2 benches in front of this cafe which has 4 tables inside. A small bar at the entrance and after ordering here and sitting on a table in the seperate room beside, you can read Kinfolk mags which are on the shelves. 
Ben Iced Vanilla Cashew Latte denedim. İsmine bakıp, bunda yeşil çay tozu olmadığını düşünebilirsiniz ama kafede bulunan her şey, yeşil çay tozu ile yapılıyor. Tek shot ile yaptırdığım içecek oldukça lezzetliydi. Ama daha fazla yeşil çay aroması istiyorsanız 2 shot ile yaptırabilirsiniz.
I tried Iced Vanilla Cashew Latte. You may think that there isn’t matcha in this drink with its name but everything in this cafe is prepared with matcha. My drink that was prepared with 1 shot was quite delicious. However if you want more matcha taste, you can make it with 2 shots.
Tayland gezimden sonra yeşil çaylı tatlı ve içeceklere hayran olduğumdan dolayı bu mekan benim çok hoşuma gitti. Tüm dünyaya bu yeşil çay çılgınlığı yayılsın istiyorum.
I really loved this place because of being a fan of desserts and drinks made with matcha after my Thailand trip. I want this craziness of matcha to spread all over the world. 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder