Pages

Bu Blogda Ara

1 Ağustos 2016 Pazartesi

Väkst

Burası, içerisinde piramit sera dekorasyonu olan, duvarlardan ve tavanlardan yeşilliklerin, saksılarda bitkilerin sarktığı, ahşap masalı ferah, aydınlık bir restaurant. Güzel İskandinav yemeklerinin tadına varabileceğiniz, harika bir mekan.
This place which has pyramid glass house decoration inside, plants and flowerpots hanging from the walls and ceiling, wooden tables, is spacious and light restaurant. It is a great spot where you can savour the amazing Nordic foods. İçeri girdiğimizde tüm masaların rezervli olduğunu söylemelerine rağmen bizi bir masaya oturtabildiler, fakat 1 saat süre verdiler. Bunun üzerine atıştırmalık bir şeyler alalım derken, menünün harikalığına kendimizi kaptırıp, tadım menüsü sipariş ettik. Tadım menüsünün fiyatı 295 DKK (yaklaşık € 40). Buna ek olarak bir başlangıç ve bir de ana yemek söyleyerek 3 kişi baya doyduk ve farklı bir sürü yiyecek denemiş olduk.
When we entered the place, although they told us all tables were reserved, they made us sit on a table, however they gave us only 1 hour. Therewith, we were thinking about having only appetizers, we were fascinated by the greatness of the menu, and we ordered the tasting menu. Tasting menu costs 295 DKK (approximately € 40). Additionally to this, we ordered one starter and one main course too, 3 of us were really full up and we could try various tastes. 
Tadım menüsüne eşlik edecek şarapların eklenmesini istiyorsanız eğer, fiyat 495 DKK’ya yükseliyor (yaklaşık € 65). Bizim tercihimiz Kopenhag’ın özel birası, Jacobsen oldu. Hayatımın birasını burada içmiş olabilirim. Zaten biranın kadehlerde servis edilmesinden de belli değil mi?
If you would like to add the wine to the testing menu for accompanying, the price rises to 495 DKK (approximately € 65). Our choice was the special beer of Copenhagen, Jacobsen. I could have drunk the beer of my life here. Is it already obvious that the beer was served with wine glasses? 
Bize 1 saatimiz olduğunu söylemelerine rağmen, masayı rezerve etmiş kişiler gelince bizi tabi ki de mağdur etmediler ve aşağıda bir masaya aldılar. Tatlımızı da orada yedik. Mekanın yiyecekleri kadar servisi de harikaydı.
Although they told us we had only 1 hour, when the people who reserved the table came, they did not aggrieve of course and brought us to another table in downstairs. We had the desserts there. Not only the food of spot but also the service was amazing.
Dipnot: Önceden rezervasyon yaparak gidin. 
PS: Before you go, make reservation.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder