Pages

Bu Blogda Ara

20 Ekim 2016 Perşembe

Flakes are Crazy Here

Yurtdışında örneklerini gördüğüm bu tarz bir dukkanın sonunda İstanbul'da açılmış olmasına çok seviniyorum. Evet, burası kahvaltılık gevreklerin bir arada bulunduğu bir kafe! 
I am so glad that this kind of shop which i saw the examples of abroad is open now in Istanbul. Yes, this is the cafe where the flakes come together! 


Yerel ve ithal gevreklerin bulunduğu bu mekanda, küçük, orta ve ya büyük seçimi yapabiliyorsunuz. Yerel gevreklerle yapılan kaseler sırasıyla 6 TL, 8 TL ve 10 TL. Eğer ithal gevreklerle yaparsanız da sırasıyla, 8 TL, 10 TL ve 12 TL. 
You can make choices from small, medium or large in this place which consists of local or imported flakes. The bowls which are created with the local flakes cost respectively 6 TL, 8 TL and 10 TL. If you create the bowls with the imported ones, they are respectively 8 TL, 10 TL and 12 TL.

Burada tabii ki sadece gevrek yok. Kahve, dondurma ve milkshake çeşitleri de oldukça fazla. Hem de milkshakelerin sunumları baya bir harika! 
There aren't only flakes here of course. Coffee, ice cream and milkshake choices are pretty much too. And the presentation of the milkshakes are really great! 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder