Pages

Bu Blogda Ara

23 Ocak 2017 Pazartesi

Schengen Visa Tricks

Nedense yine biraz uzunca bir donem ara vermiş olup, tekrar karşınızdayım. Hayatımda bir kaç şey değişti, ben de onlara ayak uydurmaya çalışırken, hayatıma odaklanırken burayı biraz boşladım. Ama yeniden burada kendimi bulmak, iyi hissettirdi!
For some reason, after a quite break here i am again. My life has changed in some ways, and when i was trying to keep pace with those changes, focusing on my new life i little ignored my blog. But, finding myself again here felt so good!
Bu hafta, en yakın arkadaşımla Paris'e gidiyorum. Kasım ayında 1 yıllık Schengen vizemin süresi dolmuştu. Ben de tekrar schengen almak için başvurdum; tabii yine 1 yıllık almak istiyordum. Malum ülkemizin profili günden güne dünyanın gözünde değişmekte, bu yüzden biraz tereddütlü başvurdum. Ama yine, Fransa'dan 1 yıllık vizeyi kapabildim! Bu yazımda sizlerle, uzun vize alabilmek için yapabileceğiniz bir kaç numaradan bahsedeceğim.
I'm going to Paris this week with my best friend. My 1 year Schengen visa has expired in November. I applied the Schengen visa again; for sure i wanted to get 1 year once more. Certain that our country's profile has been changing in the eyes of the world day by day, that's why i applied with a little hesitation in me. But again, i took 1 year visa from France! In this post, i am going to mention about some tricks which you can use it on applying visa to get long term, multiple one.İlk olarak; ilk giriş yapacağınız ülke için bilet ve otelinizi gösterin, ama eğer varsa bir kaç ay sonraki biletiniz onu da gösterin.
Firstly; show your flight ticket and accomadation for your first entrance country, but if you have any other for the future months, show them too.
İkinci olarak; dilekçe yazın. Ülkeye giriş yaptıktan belirttiğiniz süre sonrasında ülkenize geri dönüş yapacağınızı, fakat ilerleyen zamanlarda da Schengen ülkelerine girmek istediğinizi, bunun için uzun ve çoklu giriş vize talep ettiğinizi belirtin.
Secondly; write a letter. Mention that you would come back to your country after the dated trip from the country you apply for, but your wish to go any other schengen country in future time again, for this reason you request long term and multiple visa.
Üçüncü olarak; sağlık sigortanızı 1 yıl yaptırın. İlk gideceğiniz süreyi içeren kısa bir sağlık sigortası yapmayın. 1 yıllık yaptırarak, bir daha gitmek istediğinizi kanıtlayın ve destekleyin.
Thirdly; get the travel insurance for 1 year. Dont get a short time insurance which is for your first trip. With having 1 year travel insurance, prove and support that you will travel again.
Son ama önemsiz olmayan bir kısım da, olabiliyorsa hep aynı ülkeden vize almaya ve vize aralığınızda da o ülkeye giriş yapmaya özen gösterin. 
Last but not least, if you can, you should get the visa from the same country all the time and you should check in that country within your visa period.
Bu 4 tane numara benim her zaman kullandığım ve hep işime yarayan numaralar. Umarım sizlere de yarar, ve uzun dönem schengen alıp durmadan uğraşmanız gerekmez!
These 4 tricks are ones that i use always and help me a everytime. Hope they will help you too, and you will get a long term visa and wont need to work for it everytime.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder