Pages

Bu Blogda Ara

20 Mart 2017 Pazartesi

Story Coffee & Food

Bu post ile oldukça heyecanlı olduğumu baştan söylemek istiyorum. İstanbul’dan yeni bir mekan paylaşmayı özlemiştim fakat bu postumun asıl özelliği, ilk videomu da sizlerle paylaşıyor olmam. Uzun zamandır video yapmak, youtube kanalı açmak istiyordum. Şimdi ilk bu mekanla bir videom ve youtube kanalım var. Youtube’da kısa kısa mekan, gezi gibi videolar paylaşmak istiyorum. Umarım düzenli bir şekilde yürüteceğim onu da.
I want to tell you first that i’m really excited with this post. I’ve missed sharing a new spot from Istanbul but the main feature of my this post is sharing my very fist video with you. I’ve been wanting making videos and creating a youtube channel. Now i have a video and a youtube channel with this cafe. I want to share short videos about spots, travels on youtube. Hopefully, i will carry this out properly. 

                                                                               
Şimdi gelelim bu güzel yeni mekana. Moda’da tarihi bir binanın girişine yapılmış oda oda bir mekan. Mermer masalar, tuğla duvarlar, asılı bitkiler, ışıklar, pencereler; ortamı çok sıcak çok içten yapmış. Ben gitiğimde sabah olmasına rağmen, çoğu masa doluydu. Kahvaltılık burritosunu tavsiye ettiler. Fakat ben aç olmadığım için deneyemedim. Bir dahaki gidişimde ki çok sık gideceğimi düşünüyorum, deneyeceğim.
Now let’s move on with this new nice spot. This cafe compartmental which is opened in a historical building’s entrance in Moda. Marble tables, brick walls, hanging plants, lamps, window frames; all made this place so warm and candid. When i went there, even it was morning, many of the tables are occupied. They recommend me their breakfast burritos. However i couldn’t try it because i wasn’t hungry. In my another visit as i think about visiting here a lot, i will try.
Cappuccino ve frambuazlı yulaflı tart alarak mekanı incelemeye koyuldum. Çalışanlar da o kadar ilgili ve sıcaklar ki, hiç yabancılık utangaçlık çekmedim. Videomu da fotoğraflarımı da oldukça rahat çektim.
I settled myself down for analyzing this place with getting cappuccino and framboise oat tart. And the personnels are so interested and warm, i didn’t feel shiness. I took my photos and my videos easily and comfortably. 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder