Pages

Bu Blogda Ara

2 Nisan 2017 Pazar

Sunday in Berlin

Berlin’de Pazar günleri kurulan ikinci el pazarlarını duymuşsunuzdur. Bu sefer Berlin’e gittiğimde onlardan birini gezmek istedim. Maurer en meşhuru olduğu için, orada yaşayan arkadaşım çok turistik ve ünlü olduğu için pek ikinci el pazarı gibi olmadığını, ürünlerin pahalıya satıldığını söyledi. Lokal bilgiye güvenmekten şaşmayacağım için başka bir pazara gitmeyi tercih ettik. Ama öncesinde tabii ki güzel bir kahvaltı şarttı! Ve Neumanns bu durumda muhteşem gitti.
You’ve heard of those second hand markets on Sundays in Berlin. I wanted to see one of them this time in Berlin. Maurer is the most popular one which is told by my friend who lives there, that because of being so popular and touristic, it is not like a second hand market, the products are pretty expensive. I don’t give up on trusting the local information that’s why we decided to go to another market. But of course a nice breakfast was a must before it! And Neumanns was went perfect in this situation.


Boxhagener Platz’da bulunan ikinci el pazarına gitme kararı aldık. Neumanns da tam pazarın kurulduğu yerin köşesindeydi. 10’da açılan mekana 10.30 gibi gittik tek tük masa kalmıştı ve şansımıza hemen oturabildik. Çok geçe kalmamanızı tavsiye ederim yoksa bir yarım saat 45 dakika beklemek zorunda kalabilirsiniz.
We decided to go to a second hand market which locates in Boxhagener Platz. Neumanns is in the corner of the place where the market is. We went to this place which opens at 10.00 on Sundays at 10.30 and there were just a few available tables left, luckily we found a place to sit quickly. I recommend you not to be so late, otherwise you may have to wait for 30 or 45 mins. 

Ayrı ayrı sandviçler ve yiyecekler olsa da, kahvaltı için Combo seçenekleri yapmışlar. Sandviçlerden her hangi biri, kahve, portakal suyu, ekmek, tereyağ ve reçel içeren Combo’dan almayı tercih ettik. Birini avakadolu açık sandviçli aldık, diğerini ise poşe yumurtalı baconlı aldık. İkisine de ayrı ayrı bayıldık. Zaten ekmekleri de aşırı lezzetliydi. 
Even there were sandwiches and foods seperately, they created Combo choices for breakfast. We ordered Combo which includes one of those sandwiches, coffee, orange juice, 2 slides of bread, butter and jam. We got one of them with avacado, the other one with bacon and poached egg. We adored them both. After all, breads were so delicious in their own.

Mekan oldukça sade ve çok hoş. Tek tük masalarda bulunan çiçekler, ahşap ve beyaz renkler hem o kadar sakin hem de o kadar güzel ki. Kahvaltısı da oldukça lezzetli olduğu için, ikinci el pazar gezme hevesiniz yoksa hafta içi gidip daha sakinlikte rahat edebilirsiniz.
This spot is pretty plain, simple and nice. Few flowers on the tables, wooden and white colors; so tranquil and so pretty. Because of the breakfast is so delicious, you should go to this place in weekdays when it’s not so busy if you don’t have any desire to visit a second hand market.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder