Pages

Bu Blogda Ara

24 Temmuz 2017 Pazartesi

Marrakech Diaries

Herkese güzel bir post ile merhaba! Bu yılki seyahat hedeflerimden biri olan Marakeş'i tamamladım. Yakın aradaşımla 3 günlük bir Marakeş gezisi ayarladık, ve gerçekten çok güzel geçti. 
Hello to everyone with a nice post! I checked Marrakech, one of my travel wish of this year. Me and my close friend arranged a 3 days trip to Marrakech, and it was so nice.


Herkes gitmeden önce bizi biraz tedirgin etmişti. Yollar fazla sayıda motordan ve trafik ışığı azlığından dolayı tehlikeli, insanlar çok uğraştırıyor vs. gibi yorumlar duyarak gittik. Evet hepsi doğruydu, yanlıştı demiyorum. Fakat her yerin Avrupa gibi medeni olmasını bekleyemeyiz. Seyahat etmek benim için zaten başka kültürleri, dünyadaki değişiklikleri görüp, ona adapte olmaktır. Sanırım bu adapte olmamı güzel yönetiyorum ki, bir sıkıntı yaşamadım.
Everyone made us feel uneasy about there before going. We went there by getting comments like streets are in danger because of lots of motorcycles and lack of traffic lights, people annoy a lot etc. Yes, every comment was so true, i don't say they're wrong. But, we can't wait that everywhere should be civilized like Europe. For me, travelling is seeing other cultures and variations in the world and adapting yourself to them. I guess i can manage my adaptation so well as i wasn't in any trouble.
Marakeş'te bana göre görmeniz gereken belli başlı yerler var. Onlardan biri Jemaa el-Fnaa . Ana meydan burası ve bu meydanda yılan oynatıcıları, maymunlu insanlar, büyücüler, falcılar, dövmeciler bulunmakta. Ayrıca Fas'ın sokak yemeklerini tatmak istiyorsanız, burada çok seçenek bulabilirsiniz (temizlik konusunda çok hassas iseniz, tabii ki tavsiye etmiyorum). 

In my opinion, there are some must see places in Marrakech. One of them is Jemaa el-Fnaa . Main square is this and there are snake dancers, people with monkeys, witches, fortune tellers, tattoists here. Also if you would like to try Moroccan street food, you can find many options here (if you are so sensitive about the cleaning, i don't recommend of course). 


Jemaa el-Fnaa'nın kuzeyinde bir çok çarşı bulunmakta ve bunlara "souq" denmekte. Burada yöresel bir çok takı, giysi ve ev eşyası bulabilirsiniz. 
There are many bazaars in the north of Jemaa el-Fnaa and they are called "souq". You can find lots of traditional jewellery, dresses and homewares here.

Souqların arasından yürüyüp ulaşabileceğiniz, Marakeş'in simgelerinden biri Ben Youssef Madrasa'yı da mutlaka listenize ekleyin. Güzel kapılar, detaylar göreceğiniz bu yapıdan ben çok etkilendim. 
You should totally add the symbol of Marrakech; Ben Youssef Madrasa which you can reach by walking through souqs to your list. I was so impressed by this construction where you can see nice doors and nice details.

Eğer benim gibi, botanik aşığı iseniz mutlaka Le Jardin Majorelle'e gitmelisiniz. 1966 yılında Yves Saint Laurent ve Pierre Berge'nin buranın satılıp otele dönüştüreleceğini öğrendikten sonra satın alıp, harika bir bahçeye çevirmesinden dolayı, burayı Yves Saint Laurent bahçesi olarak da duyabilirsiniz. Saks mavi ve sarı detaylı minik bir yapı, çeşitli yeşilliğin içinde gerçekten harika görünüyor. Bahçenin içinde kafe de mevcut ve orada yediğim limonlu cheese cake'i hiç bir yerde yemedim, öyle söyleyeyim.
If you're a fan of botanics like me, you should definetely go to Le Jardin Majorelle. In 1966, after Yves Saint Laurent and Pierre Berge learned this place would be sold and transformed into a hotel, they bought it and transformed into a great garden, due to this, you can know here as Yves Saint Laurent garden. A saxe blue and yellow detailed small property looks great in the green botanical variation. There is cafe inside of this garden and let me tell you something, i haven't eaten a cheese cake before this cafe.

Marakeş yeme - içme rehberimi de bir sonraki yazımda paylaşacağım!
I will share my Marrakech eat - drink guide on my next post!

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder