Pages

Bu Blogda Ara

24 Ağustos 2017 Perşembe

Marrakech Eat and Drink Guide

Merhabalar! Marakeş'in yeme içme rehberini sizlerle paylaşacağımı bir önceki postumda belirtmiştim. Öyleyse gelelim Marakeş yeme içme rehberine.
Hello everyone! I mentioned you that i was going to share Marrakech eat and drink guide on my previous post. 


Fas'ta yiyecek bir şey bulma sıkıntısı yaşayacağınızı sanmıyorum. Yani cidden çok hassas değilseniz, çok güzel yemekler var. Kuskus, çeşit çeşit tajinler, çeşit çeşit smoothieler; tam benlikti. Bunları da en güzel nerelerde bulduğumu paylaşmak istiyorum.
I don't think you would have a difficulty finding something to eat in Morocco. I mean if you're not so sensitive, there are so many good food. Couscous, various tajins, various smoothies; were to my taste. I would like to share where i found the best ones of them.

İlk olarak, tüm Fas yemeklerini modernize eden, çok güzel terası olan, minimal bir mekandan bahsedeceğim; Nomad. Burada Fas lezzetleri dışında, hamburger vs. bulabilirsiniz, ki arkadaşım ondan aldı, çok lezzetliydi. Ben kırmızı etli kuskus yedim, tabi içinde sebzeler de vardı. Yanında güzel bir sos ile geldi, onu da kuskusa karıştırıyorsun gerçekten harikaydı. Bir de ben kuzu eti normalde yemem, burdakiler de kuzu etiydi ama çok lezzetliydi. Yanında da, avakadolu, hurmalı bir smoothie söyledim; mükemmeldi. Evde yapmayı deneyceğim. 
Firstly, i will mention about a spot which modernise the classical Moroccan food, has a nice terrace and is minimal; Nomad. You can find hamburger etc. besides of Moroccan food; which my friend ordered that and it was delicious. I ordered meat couscous, of course there were veggies inside too. It is served with a sauce with couscous and you mix it, it was really amazing. And normally i don't eat lamb meat, these were lamb meats too and they were so delicious. I ordered avacado, date smoothie for drink; was pretty amazing. I'm going to try to prepare at home.

Nomad'ın karşısında, yine bir terasa sahip Cafe Des Epices bulunuyor. İkisi de zaten aynı kişiye aitmiş, ve Marakeş'in en güzel mekanları diyebilirim. Cafe Des Epices'e iki kere gittik. İlkinde ferahlatıcı soğuk içeceklerle oraya özgü baklavadan yedik. Bizim baklavadan baya farklı ama ben çok beğendim, az şerbetli. İkinci gidişimizde de köfte tajin yedik ve Fas'ta yediğim en güzel tajindi. 
Cafe Des Epices which has a terrace again, locates opposite of Nomad. Both of them are owned by the same person, and i can say they are the best cafes in Marrakech. We went to Cafe Des Epices twice. At first time, we had fresh cold drinks and their typical baklawa. Their baklawa is really different from ours but i loved it, less sherbet. At second time, we had meatball tajin and that was the best Tajin in Morocco i had eaten. 

Souqların arasında gizlenmiş, saklı bahçe; Le Jardin. Bir avlu içinde, envai çeşit ağaç ve kuş sesleri arasında keyifli bir soluklanma için buraya mutlaka uğramalısınız. Yemekleri de çok güzel görünüyordu biz ama içecek aldık sadece. Spicy nespresso vardı ve hiç düşünmeden onu aldım, gerçekten çok güzeldi. 
Hidden between the souqs, secret garden; Le Jardin. Taking a breath inside of various tree kinds and bird voices, in a riad garden. you should absolutely stop by here. Their plates of foods looked amazing though, but we only had drinks. There was spicy nespresso and without any thoughts, i ordered it and it was really delicious.

Bir önceki postumda belirtmiş olduğum Le Jardin Majorelle içinde bulunan kafede bir kahve içmenizi öneriyorum. Bir de eğer temizlik takıntınız aşırı yoksa, Jemaa el-Fnaa'da sokak lezzetleri denemenizi öneriyorum. Sokaklardan da tuzlu poğaça gibi bir çok şey tattık, ben çok beğendim. Tavsiye ederim.
As i mentioned you on my previous post, i recommend you to have coffee in the cafe which locates in Le Jardin Majorelle. Also if you are not so obsessed with clean, i recommend you to try the street food at Jemaa el-Fnaa.  We tasted lots of salty pastries on the streets, i really loved them. I recommend them too.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder