Pages

Bu Blogda Ara

22 Ekim 2017 Pazar

Madagascar Trip - Part 1

Ağustos sonunda gerçekleştirmiş olduğum 1 haftalık Madagaskar seyahatimden bahsetmemin zamanı geldi. Evet bu içeriği hazırlarken zorlandım, elim ne fotoğrafları editlemeye, ne de bu yazıyı yazmaya gitti; ama yapmam gerekiyordu ve işte burada. Neden zorlandım, neden kendimi geri çektim; bu yazı serisinin sonunda biraz daha iyi anlayacaksınız.
It’s already that time i should mention about my 1 week Madagascar trip at the end of August. Yes i had some difficulties while creating this content, i barely could edit the photos and write the post; but i had to and here it is. You will understand better at the end of these post series why i had difficulties and i pulled myself back.
Bizim ilk planımız, 3 kişi olarak araba kiralayıp ülkeyi gezmekti. Fakat kara yolunun zorluğunu, bloglarda önerileri okuduktan sonra şoförlü araç kiralamanın çok daha iyi olduğunu öğrendik. Bizler de internetten, Madagascar Tour Guide adında bir site ile iletişime geçip, onların bize 1 haftalık bir rota ayarlamasını, şoförlü ve rehberli araç tahsis etmelerini istedik. Havaalanında karşılayacaklar ve 1 hafta bizlerle olacaklardı. Madagaskar’a gitme planınız varsa kesinlikle böyle yapmalısınız.. Çünkü burada ne navigasyon ne harita hiç bir şey çalışmıyor.. Yolda kalsanız araba yardımı çağıramazsınız. Ve görmüş olduğum yollar gerçekten çok zorluydu.. 7 günlük araç kiralama, şoför, şoförün konaklaması + yeme içmesi, rehber, rehberin konaklaması + yeme içmesi, havaalanı transferleri, nehirlerde bot geçişleri, benzin dahil 800 € tuttu. Hem kafanız rahat hem de fiyatı araç kiralamalarına oranla oldukça uygun..
Our first plan as 3 people, was renting car and touring the country. However after reading the tough roads, and the recommendations on blogs, we learned that renting a car with driver was better. We contacted a web site named Madagascar Tour Guide via internet, we asked them to create a 1 week route, assign a car with driver and a guide. They would meet us at the airport and be with us whole week. If you have a plan to go to Madagascar, you should definitely do like this.. Because neither navigation or maps, nothing works here.. If you stuck on road, you can not call a car help.. And the roads which i saw were really tough. 7 days car renting, driver,  accomodation + eating and drinking of the driver, guide, accomodation + eating and drinking of the guide, airport transfers, boat transfers on the rivers and fuel included costed us 800 € . You will be comfortable and the price is more favorable than the car rentals..
İlk olarak, Madagascar’ın başkenti Antananarivo’ya gittik, burada 1 gece kalıp kara yolu ile Antsirabe’ye geçecektik. Başkent adanın tam ortasında bulunmakta ve, bu bölgede lemurların bulunduğu parklar var.. Lemurları görüp, adanın Batısı’na, Morondava’ya gitme planı yaptık; kara yolu ile Antananarivo’dan 12 saat sürdüğü için, 3.5 saat gidip Antsirabe’de 1 gece kalalım, ertesi gün yolumuza devam edelim dedik.
Firstly, we went to the capital of Madagasgar; Antananario, after staying here 1 night, we would go to Antsirabe by road trip. Capital is located in the middle of the island, and there are lemur parks in this area. We planned to go to the West of island, Morondava after seeing lemurs; because of driving to there from Antananarivo is 12 hours, we decided to go to Antsirabe only in 3.5 hours and stay there, the day after to continue the road.
Lemurları sadece o parkta gördüğümü söylemek isterim. Batıya gittikçe sayılarının arttığını duyup doğada görebileceğimizi düşünmüştüm; ama tek bir tane bile göremedim. Neden ve nasıl böyle olduğunu bilmiyorum ama avlanmadan olabileceğini düşündük. Lemur haricinde, hiç hayvan görmedim. Ne doğada, ne yollarda ne de şehirlerde. Bu beni oldukça şaşırttı ve hayal kırıklığına uğrattı. 5 yıl önce Kenya’ya gittiğimde o kadar güzel tecrübeler yaşamıştım ki, burada hiç bu tarz tecrübe yaşayamadığım için üzüldüm.
I would like to say that i only saw the Lemurs in that park. After i heard that number of lemurs increasing in the West area, i thought that i could see them in nature too; but i haven’t seen any. I don’t know why and how but we thought it might be because of hunting. Except for lemurs, i didn’t see any other animals. Neither in nature, on the roads or in cities. It shocked me a lot and dissappointed me. When i went to Kenya 5 years ago i experienced a lot of great things, i am really sad that i couldn’t experience like that in here.
Antsirabe’de 1 gece kaldıktan sonra; burada kaldığımız oteli gerçekten tavsiye etmek istiyorum ; H1 Antsirabe; Morondava yoluna koyulduk. Antsirabe kısa bir durak oldu bizim için fakat otelde hem çok lezzetli yemek yedim hem de çok harika bir Güney Afrika şarabı içtim. Bunların benim mutluluğuma katkısının ne kadar olduğunu biliyorsunuzdur.
After staying 1 night in Antsirabe; i really would like to recommend the hotel here; H1 Antsirabe; we took the road to Morondava. Antsirabe was a short stop for us however i had a delicious dinner and amazing South African wine in that hotel. You may know how much contribution of these kind of stuffs to my happiness.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder