Pages

Bu Blogda Ara

21 Kasım 2017 Salı

Eating in Amsterdam : Mook Pancakes

Sizlere, Amsterdam’ın pancakeleri en çok konuşulan mekandan bahsedeceğim. Amsterdam’da merkez ve batı tarafında olmak üzere 2 şubesi bulunan Mook Pancakes’in konsepti, hiphop kültürünü yansıtarak, aşırı lezzetli pancakeler ve meyve suları yapmaya yönelik.
I’m going to tell you about a place which its pancakes are most talked about in Amsterdam. The concept of Mook Pancakes which have 2 branches in the centre and west of Amsterdam is intended to making extreme delicious pancakes and juices with reflecting the hiphop culture.

Ben merkezde olan şubesine gittim. Snoop Dogg, Tupac gibi sanatçıların posterleri ve bazı tasarım ürünleri ile hiphop kültürünü yansıtmışlar. Tabi ki çalan müziklerle de bu ortamı pekiştirmişler. Bu hiphop konseptinin burası ile ilgisini pek anlayamasam da, hiphop ve r&b’yi çok sevdiğim için rahatsız olmadım.
I went to the city centre branch of it. They represent the hiphop culture with posters of singers like Snoop Dogg, Tupac and some design products. Of course with the music background consolidated this atmosphere. Even i did not understand the relationship between the hiphop concept and this place, as i lie hiphop and r&b, i wasn’t uncomfortable.
Tabi ki burası da sevdiğim diğer tüm mekanlar gibi, ahşap ve beyaz ağırlıklı, ful yeşillikler ile dolu. Aydınlık ferah büyük bir salonu var; biz hafta içi sabah gittik ve bu yüzden rahat yer bulduk. Fakat genelde dolu olup sıra bekleniyormuş. Rezervasyon da yapılmıyor. Bunları bilerek gidip, beklemeyi göze alın. Pancakeleri çok lezzetli olduğu için beklemenizi tavsiye ederim.
For sure, this place is exactly like other places which i really love, mainly wooden and white, full of greeneries. It has wide bright seating area; we went there in the weekday morning and that’s why we found a place to seat easily. However generally it might be full and there may be waiting list. They don’t accept the reservation either. Go there with a knowledge of these, and face up to waiting. I recommend you to wait just because their pancakes are so delicious.
Burada, mekanın adından da belli olduğu üzere, tuzlusundan tatlısına bir çok pancake seçeneği bulunmakta. Biz tatlı seçeneklerine yöneldik ve; The Infamous (muz, ev yapımı çikolata sosu, eritilmiş fıstık ezmesi, çilek, böğürtlen ve tarçınlı) ve The Blue Magic Deluxe (muz, çilek, yaban mersini, akçaağaç şurubu ve rendelenmiş hindistan cevizli) sipariş ettik. İkisi de birbirinden bomba ve lezzetliydi. Bir dahaki gidişimde, şu menüde görebileceğiniz tuzlu olanlardan denemek istiyorum.
There are several sweet and salty pancake options here as it is obvious with its name. We went for the sweet options and; we ordered The Infamous (with banana, homemade chocolate sauce, melted peanut butter, strawberries, blackberries and cinnamon) and The Blue Magic Deluxe (with banana, strawberries, blueberries, maple syrup and grated coconut). Both of them were seperately bombing and delicious. On my next visit, i want to try one of the salty ones which you can see from the menu here. 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder