Pages

Bu Blogda Ara

4 Kasım 2017 Cumartesi

Madagascar Trip - Part 2


Morondava’ya 9 saat araba yolculuğumuz esnasında, yolda yemiş olduğum tavuktan zehirlendim. Ardından, otele giriş yaparken babamın telefonu çalındı. Şehre lanetli giriş yapmış gibiydik. Okyanus kenarında olan otelimizin, o gün hiç tadını çıkaramadık. Zehirlenme ve yol yorgunlukları birleşti, oldukça halsiz günler geçirdim. Onu bir kenara bırakırsak, bu şehrin yakınında yarım saatlik mesafede, Baobab ağaçlarının sıralandığı bir yol bulunuyor. Özellikle gün batımında gidiliyor ve gerçekten harika fotoğraflar çıkıyor. Baobab bu bölgede yoğun olarak görünüyor, fakat bu bulvar çok ünlü; çünkü hepsi sıralı ve düzenli halde. Yakın bir noktada da, 2 baobab birbirine dolanmış şekilde büyümüş ve ‘Twisted Baobab’ deniyor. Hatta her yerde onun biblolarını satıyorlar; ama dikkat edin aldıktan sonra havaalanında kaptırmayın; biz kaptırdık. Yani kırılmasın diye bavula koymamıştık, el bagajımızda taşıyorduk ve ağır diye bizden alındı... Aşırı saçma bulduk ama napalım.
I got poisoned because of a chicken i had on the road while the 9 hours drive to Morondava. Then, while we were entering to the hotel, my dad’s phone got stolen. It was like we entered the city with a curse. We couldn’t enjoy our staying in the hotel which was next to the ocean. Getting poisoned and tiredness of the road trips combined together, i had pretty weak days. Beside of this, 30 mins drive from this city, there is a boulevard with Baobab trees. Especially, going there at sun set time is preferred and really great photos can be taken. Baobabs are native in this area, but this boulevard is famous with them in order. In a closer area, there are 2 baobabs together and they grew up together as twisted and they are called ‘Twisted Baobab’. Even this twisted baobab figures are sold everywhere as a mini sculptures; but be careful not to give rein to the airport; we did. I mean we didn’t put it in our luggages to protect it from breaking, we were carrying it in our handbags and they took it away from us because of its weight.. We found it so nonsense.
Buradan 8 saatlik bir off road yaptık; Tsingy de Bemaraha ‘ya gittik. Burası, Madagaskar’ın bir diğer, önemli, sembolik noktalarından, taş orman diye bilinen bir doğal park. Fakat o kadar yol çekmeme, yorulmama rağmen; hastalığımdan dolayı ben doğal parka gidemedim. Sebebi ise, doğal park bildiğimiz, yürüyerek gezilebilecek bir doğal park değil. Tırmanış ve dağcılık yetenekleri gerekiyor. Eğer enerjim olsaydı tabi ki yapılabilir bir etkinlikti ama hastayken göze alamadım, ve gidemedim. Ben otelde annemleri bekledim; geldiklerindeki tepkileri güzeldi. Çok beğenmişlerdi, çok farklı bulmuşlardı ama oldukça tehlikeli bulmuşlardı. Çünkü binlerce yıl önceden , mercanların oluşturduğu bu alanda, tırmanışta vs. eller kesilebilir, ayak kayıp düşülebilir.
We did an off road from here with 8 hours; we went to Tsingy de Bemaraha. This one is an another important, symbolic points of Madagascar, a natural park known as stone forest. However, even i took that 8 hours drive, with that tiredness; i couldn’t go to that natural park because of my illness. The reason is that, this natural park is not for walking like what we generally know for natural parks. Climbing abilities are necessary. If i had energy of course the activity could be done but i couldnt risk it when i was sick, and couldn’t go. I waited my parents in the hotel; when they were back, their feedback was nice. They really enjoyed, they found it so different but they found it dangerous aswell. Because, in this area which was formed by corals thousand years ago, hands can be cut while climbing, or can be felt down by slipping.
Buradan sonra, yine 8 saat off road ile Morondava durağımıza, 1 gece kalıp bu sefer Antsirabe’ye uğramadan, direk 12 saatlik yolculuk ile Antananarivo’ya vardık. 1 gece daha Antananarivo’da uçuşlarımız için kaldık ve ertesi gün dönüş gerçekleşti. 
After this, we arrived in Morondava again with 8 hours off-road, then after 1 night stay, without stopping by in Antsirabe, in Antananarivo with 12 hours journey. We stayed 1 more night in Antsirabe for our flights, and the day after, return happened.
Özet olarak Madagaskar’da geçirdiğim 1 haftanın 4 günü yolda geçti. Lemur ve Baobab dışında farklı hiç bir şey görmedim. Muz dışında hiç bir meyve yiyemedim. Üstüne zehirlendim. Biraz kötü bir deneyim oldu ama aslında deneyimin kötüsü yoktur. İyi ki gitmişim ve kendi yorumlarım ile orası hakkında konuşabiliyorum. 
In summary, 4 days of 1 week in Madagascar were spent on the roads. I didn’t see anything special or different but Lemur and Baobab. I couldn’t eat any fruits except from bananas. All of this, i got poisoned. It was little bit a bad experience but actually there are no bad experiences. Fortunately i went ther and i can talk about there with my own comments and feedbacks.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder