Pages

Bu Blogda Ara

5 Şubat 2018 Pazartesi

Orient Express - First Stop; Erzurum

Uzun zamandır yapmak istediğim bir rotayı sonunda bu sene yapabildim. Beni hızlandıran etkenlerden biri özellikle de Doğu Ekspresi’nin bu kıştan sonra, hatta belirli bir tarih verilmeksizin bu Ocak ve ya Şubat da olabilir, kalkacağına dair haber almamdı. Doğu Ekspresi’nin kalkacağını ve onun yerini hızlı trenin alacağını düşününce elimi çabuk tutmak istedim. Çünkü özellikle, nostaljik Doğu Ekspresi’nin ruhunu yaşayarak, uzun tren yolculuğu yapıp, kış manzaralarını seyretmek istiyordum. Bu yüzden ne Ocak’a ne de Şubat’a öteleyerek bir risk almadım ve Aralık’ın ilk haftasonuna bir plan yaptım.
I finally did the route which i’ve wanted for a long time this year. One of the factors that speeded me up for this plan is especially hearing the news about removing the Orient Express after this winter, even without any specific date which could be in January or February. I wanted to get hurry while thinking the replaced Orient Express with the new version fast trains. Because especially, i’ve always wanted to live the nostalgic vibe of Orient Express,having the long train journey and seeing winter views. That’s why i didn’t take any risks with postponing this to neither January or February and i made a plan for the first weekend of December.

Doğu Ekspresi Ankara’dan kalkıp ve Kars’a kadar gidiyor. Bu yolculuk da 24 saat sürmekte. Keşke uzun vaktim, iznim olsaydı da Ankara’dan 18.30’da binip, ertesi gün Kars’a yine 18.30’da vararak, 24 saatimi trende geçirebilseydim. Fakat biz, İstanbul’dan Erzurum’a, bir Cumartesi sabah uçağı ile gittik. Erzurum’da 4 saatimiz vardı, ve 14.45’te Doğu Ekspresi Erzurum’a geliyor, 5 dakika kadar yolcuların inmesini, yeni yolcuların binmesini bekliyor ve Kars’a devam ediyor. Kars’a da 18.30’da varıyor. Fakat bizim tren 1 saat rötarlı geldi ve hem kış olmasından hem de rötardan dolayı, tren yolculuğumuzun son 2.5 saati zifiri karanlıkta geçti. Bunları deneyimlemiş olduğum için, önce Kars’a uçakla gidip, ertesi günlerde sabah erken saatte Kars’tan kalkan ters yön Doğu Ekspresi’ne binebilir ve Erzurum’a gidip oradan dönebilirsiniz. Böylece, daha rahat, gün ışığı manzaralarını görebilirsiniz.
Orient Express starts in Ankara and goes to till Kars. This journey takes 24 hours. I wish i could have long time, day offs from work; i could spend 24 hours in this train with taking 18.30 train from Ankara and arriving in Kars next day at 18.30. However we went to Erzurum from Istanbul by a Saturday morning plane. We had 4 hours in Erzurum and Orient Express arrives in Erzurum at 14.45, it waits 5-10 mins for the passengers who take off or get in, and continues to Kars. It arrives in Kars at 18.30. But our train was delayed 1 hour and because of both this delay and the winter time, our train journey’s last 2.5 hours was in totally dark. Experiencing these, you can go to Kars by plane, on the following days you can take the reverse Orient Express from Kars in the morning and arrive Erzurum in the afternoon then you can turn back from there. With this, you can easily see the day light views.
Şimdi de, Erzurum ve Kars’tan birer birer bahsetmek istiyorum. Kars’ı detaylı olarak diğer yazımda bahsedeceğim. Sadece haftasonumuzu bu seyahate ayırdığımız için iki şehirde de aslında az vaktimiz vardı. İlk olarak Erzurum’u ziyaret ettiğimiz için, Erzurum’dan başlayabilirim. Sabah 9.30 gibi Erzurum’a geldik ve uçakta kahvaltı etmedik, tabii ki bilerek. Şehirde yöresel bir kahvaltı yapıp, günümüze başlayabileceğimiz kanaatindeydik. Havaalanından bir taksi tuttuk, ve tabii ki taksicinin önerilerini, yorumlarını kendimize not edindik. İlk önerisi, yöresel kahvaltı edebileceğimiz; Erzurum Tarihi Evleri’ydi. Burası 11 tane eski Erzurum Evi’nin birleşmesinden oluşmuş bir kompleks diyebilirim, sanırım. Her öğünde servisi bulunan, hem müze hem de restoran olan bu mekanda kahvaltımızı ettik. Burada yediğim helvayı bir daha nerede yiyebilirim diye şimdiden kara kara düşünüyorum. Hatta o anda bitiremedik, sarıp çantama attığım tek ürünü helva oldu; o derece güzeldi. Tabii ki diğer yediklerimiz de güzeldi; mesela kuymak (Karadeniz yöresindekinden çok daha farklı), peynirler, bal ve kaymak. Hepsi doğal hepsi lezzetli. İstanbul’da doğallığı bulamayınca, buralarda bu yüzden çok mutlu oluyorum. Erzurum Tarihi Evleri’nde, gerçek tarihi yaşayarak ve soluyarak güzel bir vakit geçirebilirsiniz.
Now i would like to mention about Erzurum and Kars each. I will publish the detailed Kars post after this post. We had so little time because we only took the weekend for this trip. First we started from Erzurum, then i can share the notes about Erzurum first. We arrived in Erzurum at 9.30 and we didn’t have our breakfast on the plane, of course on purpose. We thought that we could have a local, regional breakfast then start the day. We took a taxi from the airport, and of course we took the notes which came from our taxi driver as recommendations and suggestions. His first recommendation was Erzurum Historical Houses where we could have regional breakfast. I can say, this place was combined with 11 old Erzurum houses and its like a complex, i guess. They serve on every meal, both museum and restaurant where we had our breakfast. I started to think deeply where i can find and eat that halva which i had here. Even we couldn’t finish it there, it was the only product which i wrapped and put it in my bag is that halva; it was that amazing. Of course the others that we ate were also amazing; for instance cheese omlette (different than Black Sea Region’s style), cheese, honey and cream. All natural and delicious. Because of not finding the naturalism in Istanbul, i get so happy in these areas. You can spend a perfect time with inhaling and living the real history in those Erzurum Historical Houses.
Kahvaltımızdan sonra, Selçuklu döneminden kalma Çifte Minareli Medrese’ye gittik. Bu yapıt Erzurum’un sembolü ve minarelerindeki, medresenin sütunlarındaki detaylar gerçekten göz kamaştırıcı. Ardından, buraya yakın olan yine 12. YY dönemine ait kümbetlere; Üç Kümbetler’e gittik. Gerçekten Erzurum’un bu bölgesi oldukça güzel ve tüm tarihi yapıtları bir noktada bulabiliyorsunuz.
After our breakfast, we went to Çifte Minareli Medrese which was an architectural monument of the Seljuk period. This monument is a sign of Erzurum and the details on minarets, columns of madrasah are amazingly candescent. Following, we went to cupolas which belong to 12th century; 3 Cupolas which are so close to here again. This zone of Erzurum is really beautiful and you can find all historical monuments in one spot.
Tarihi ve şehir gezimizi bu şekilde biraz hızlı yaparak, trenimize gitmeden önce, yine yemek düşünerek, cağ kebabı yemeye gittik. Erzurum’un meşhur cağ kebabını en güzel nerede bulabileceğimizi lokallere sorduk ve; Koç ya da Gel Gör Cağ Kebab iki en ünlü cağ kebabçısı. Biz de Koç’u deneyelim dedik; çok beğendik. Anadolu’da yediğim etlerin hiç biri beni rahatsız etmiyor. Zamanında Gaziantep’e de gittiğimde, tüm günü neredeyse kebab yiyerek geçirmiştim ama hiç rahatsız olmamıştım. Bunun sebebi yine gerçek doğallık olması.
After touring and visiting the city and its historical places quickly, before we headed our train, again we thought having some lunch, we went to eat Cağ kebab. We asked to locals where we could have the famous Erzurum cağ kebab and, Koç or Gel Gör Cağ Kebab are the two most famous cağ kebab places. We decided to try Koç; we really enjoyed it. The meat which i have in the Anatolian side of Turkey don’t discomfort my stomach. When i went to Gaziantep previously, i spent my whole day with eating kebabs but i wasn’t discomforted by them. Again the reason is totally naturalism.

Erzurum’da 4 saatimizi, yeme içme ve hızlı tarihsel tur yaparak geçirdikten sonra, Kars trenimizi beklemeye koyulduk. 1 saat rötarlı geldi ama geldiğinde hepimizde ayrı bir heyecan ayrı bir coşku vardı. Kars ile ilgili notlarımı da bir sonraki yazımda paylaşacağım.
After spending our 4 hours in Erzurum with eating drinking and quick touring the city, we headed to wait our Kars train. The train was delayed 1 hour but when it arrived, there was an another excitement and enthusiasm with us. I will share my notes about Kars on my next post. 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder