Pages

Bu Blogda Ara

19 Mart 2018 Pazartesi

Travel with Me ; Sicily - Catania

Ciao! Bir kaç ay önce çok uyguna yakalamış olduğum Sicilya, Katanya uçak biletim ile, Şubat ayının başında 4 günlük bir Sicilya tatili yapma fırsatım oldu. İtalya'nın Sardunya adasında, 1 yıl Erasmus programı ile yaşamıştım ve bu yüzden İtalya'nın bendeki yeri çok farklıdır. Hatta blog yazmaya da Erasmus zamanımda başlamıştım. Her şeyimin başı İtalya'ya dayanıyor diyebilirim. Abarttım biraz evet ama o kadar seviyorum işte bu ülkeyi. 
Ciao! I had a chance for 4 days holiday in Sicily at the beginning of February with a cheap flight ticket which i cought several months ago for Catania, Sicily. I'd lived in the island of Italy, Sardinia for about 1 year with Erasmus program and that's why Italy has an important place in me. I even started to blogging when in this Erasmus time. I can say that anything about me is resulted by Italy. I exaggerated i know but this is how much i love this country.


3 gecelik konaklamamız için, Katanya'nın şehir merkezinde bir daire ayarladık. İtalya'da özellikle apartman gibi yerlerde kalmayı tercih ediyorum, çünkü markete gidip evi bir sürü yiyecek ve içecekle doldurmaya bayılıyorum. İtalyan peynirleri, zeytinleri ve kurabiyeleriyle doldurduğumuz evde çok keyifli vakit geçirdik. Ayrıca rahat gezebilmemiz için araba da kiraladık fakat sokaklar İtalya'nın genelinde nasıl darsa, Sicilya'da ekstra dar ve park yeri bulmak biraz zor oldu; ama değdi. Çünkü rahat rahat Sicilya'nın Doğu bölgesinde bulunan en önemli yerlerini gezebildik.
We arranged an apartment for our 3 nights stay in Catania in the city centre. I generally prefer staying especially in apartments, because i really love filling up the apartment with Italian food and drinks by going to supermarket first. We spent enjoyable time in our apartment with Italian cheese, olives and cookies. We also rented a car just to travel around easily but streets in Italy are so narrow as Sicilian ones are narrower and it was hard to find parking space; but it was worth it. Because, we easily traveled around the main points in the East side of Sicily. 
Bu yazımda sadece Katanya'dan bahsedeceğim. Diğer gezdiğimiz şehirleri sonraki yazılarımda bulabileceksiniz.
I am going to mention about only Catania in this post. You can find the other cities which i visited on the following posts.
İlk gün öğleden sonra vardığımız için, Katanya'da akşam turu yaptık ve Ristorante Antica Sicilia'da muhteşem deniz ürünlü makarnalar yiyerek Sicilya'ya gelişimizi kutladık. Tabii ki yanında da taze ev şarapları. Mürekkep balıklı spaghetti yemenizi tavsiye ederim; çok farklı bir deneyim olabilir. 
Because of arriving in the late afternoon on the first day, we did an evening tour in Catania and celebrated our arrival to Sicily with having great sea food pastas at Ristorante Antica Sicilia. Of course, with fresh home made wines. I recommend you to have squid fish spaghetti; it could be a different experience.
Katanya'nın bir diğer tavsiye edeceğim restaurantı ise; Osteria Antica Marina. Yıllarca üst üste Michelin Guide almış bu mekanda da yediğimiz herşeyi çok beğendik. Burada isterseniz bir kaç aşamalı tadım menüsü de alabiliyorsunuz ama biz A La Carte almayı tercih ettik. Ahtapot salatası, kalamar, karışık deniz ürünlü spaghetti, kılıç balıklı spaghetti tatmanızı tavsiye ettiğim lezzetler. Fiyatlar da genel olarak İtalya restaurantlarıyla aynı seviyede; yani Michelin Guide diye gözünüzü korkutmasın. Fakat mutlaka rezervasyon yapın. Kışın ortasında, sezon dışında gitmiş olmamıza rağmen bile mekan doluydu. 
The other restaurant which i will recommend you in Catania is; Osteria Antica Marina. We really loved what we had here which it is awarded with Michelin Guide for several years. You can also have a testing menu with several phases but we chose to get A La Carte. Warm octopus salad, calamar, mixed sea food spaghetti and sword fish spaghetti are the ones which i recommend you to try and taste. Prices are mostly in the average of the other Italians restaurants' prices; i mean don't be scared of its Michelin Guide. However, you should definetely make a reservation. Although we were there in the middle of winter out of season, the place was completely full. 
Belki biliyorsunuzdur, İtalya'nın meşhur Cannolo tatlısı Sicilya'nın tatlısıdır. Katanya'da bu tatlının en güzelini yiyebileceğiniz yeri söylüyorum; Pasticceria Savia. Burada sadece cannolo muhteşem değil, tüm tatlılar muhteşem. Basit görünen kurabiyeler bile çok lezzetli. İtalya'nın genelinde lezzetli kahveler bulabilirsiniz ama Savia'nın kahveleri de ayrı güzeldi. Bir cannolo ve bir cappucino, afiyet olsun. 
You may know, Italian's famous dessert Cannolo is a native Sicilian dessert. Now i'm going to tell you where you can have the most delicious cannolo in Catania; Pasticceria Savia. Cannolo is not the only delicious thing here, all desserts are awesome. Cookies which look so simple are even delicious. You can find tasty coffee all around Italy but the coffee of Savia is also incredibly delicious. A cannolo and a cappucino, enjoy.
Katanya'da görmenizi tavsiye ettiğim yerler ise; Pescheria (balık marketi), Cattedrale di Sant'Agata, Piazza Universita, Palazzo Minoriti ve Chiesa di San Biagio. Buraların hepsine, Via Etnea'da yürüyerek sırayla ulaşabilirsiniz, hem de Katanya'nın en ünlü caddesinde yürümüş olursunuz. Pescheria dediğim balık pazarı her sabah erken saatlerde kuruluyor ve tüm halk, tüm restaurantlar her sabah buradan balıklarını alıyorlar. Öğlene kadar her şey bitmiş ve pazarda hiç bir şey kalmamış oluyor. Sabah erkenden gidip, o hareketi o farklı farklı deniz ürünlerini görmenizi, pazarlıkları alışverişleri izlemenizi tavsiye ederim. Diğer bahsettiğim yerler de Katanya'nın mimari sembolleri. 
The places i recommend you to visit in Catania; Pescheria (fish market), Cattedrale di Sant'Agata, Piazza Universita, Palazzo Minoriti and Chiesa di San Biagio. You can each all of these one by one by walking on Via Etnea, and you will be walking on the most famous street of Catania. Pescheria which is fish market is placed every day in early hours and all public and restaurants buy their sea foods from here. Until afternoon, everything is sold and nothing is stayed in this market. I recommend you to go there early in the morning, see the action and different sea foods and watch the negotiates and shoppings. The other places which i mentioned are the architectural symbols of Catania. 
Bu şehri ben çok sevdim, büyük şehir ve dokusu tabi ki klasik İtalyan dokusu. Bu şehre minimum 2 gün ayırmanızı tavsiye ederim.
I loved this city, a big city and the texture of city is of course a classic Italian urban texture. I recommend you to spend minimum 2 days in this city.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder