Pages

Bu Blogda Ara

26 Mart 2018 Pazartesi

Travel with Me ; Sicily - Modica and Syracuse


Katanya’da kaldığımız süre boyunca, ki bu zaten çok uzun bir süre değildi – sadece 3 gece - , yakındaki küçük şehirleri de gezdik. Gitmeden önce en çok merak ettiğim şehir; Modica idi. Tabii Modica’ya giderken Syracuse’ye de uğradık ve bu yazımda sizlerle bu iki şehir hakkındaki görüşlerimi, tavsiye ve önerilerimi paylaşacağım.
We visited the small towns around Catania while we stayed in Catania which was not a long time, just 3 nights. The city i was wondering about most before i went there was Modica. Of course while we were going to Modica, we stopped by in Syracuse and i will share my thoughts and recommendations with you about these two cities.


İlk olarak, Katanya’dan 1 saate yakın bir sürüş mesafesinde olan Syracuse’ye gittik. Açıkçası ben burada pek memnun kalmadım. Çünkü ilk acıktığımız için, ara sokakta bulduğumuz bir Trattoria’ya girdik ki İtalya’da ara sokaklardaki her trattoria muhteşem lezzetli olur ve buna güvenerek 3 ana yemek, 1 başlangıç ve ev yapımı şarap sipariş ettik. Yemeklerin lezzetsiz olmasını geçtim, ev şarabı nasıl tatsız olur bir fikrim yok ama gerçekten hayatımda içtiğim en kötü şaraptı diyebilirim. Yemekler de bir o kadar kötüydü. Yemekleri bitiremeden kalktık oradan ve şehri turlamaya koyulduk. Ben elde yemelik atıştırmalıkları da çok severim ve İtalya’dakileri cidden beğenirdim; burada yediğim bir aperatif yine çok lezzetsizdi. Açıkçası şehri hızlıca turlayıp hemen oradan ayrılmak istedik. Sebepsiz bir hayal kırıklığı yaşatan bu şehir eminim daha güzel yaşanabilirdi ama benim tecrübem bu şekilde oldu.
Firstly, we went to Syracuse where is 1 hour drive away from Catania. Actually, i wasn’t satisfied a lot in this city. Because when we were hungry first, we just entered one of those trattorias in narrow streets since those kind of trattorias of Italy were the best with their tastes, and with a trust on this, we ordered 1 side dish, 3 main courses and house wine. I passed the tasteless food, but how come can house wine be tasteless i don’t know but i could say that wine was the worst wine i’ve ever had in my life. Food was also disaster. We left that place before finishing our food and we toured the city. I also enjoy the take away food and appetizers and i really loved the ones in Italy; the appetizer which i had here was also disaster. Actually we wanted to tour the city so fast and wanted to leave there asap. This city which dissappoint us without any reason can be lived perfect, im sure but my experience was like this.
Sizlere de bunu söylüyorum çünkü güzel geçmeyen bir ziyaretimi güzel geçti olarak aktaramam. Burada gerçek fikirlerimi sizlerle paylaşmak için yazıyorum.
I'm telling you these because i can not express my feelings like i loved that visit when i didn't love. I am writing these posts just because of sharing my real thoughts.
Syracuse’den Modica’ya geçtik; yaklaşık buradan da 1 saatlik bir araba yolculuğu gerçekleştirdik. Modica’yı çok beğendim. Tepede bir kilise ve aşağısında uzanan çok güzel bir şehir. Buraların sarı şehir dokusu tam İtalya’nın yansıması ve ben buna bayılıyorum. Modica çikolatasıyla ünlüymüş, biz de ana caddesi olan Corso Umberto’da bir kahveciye oturduk ve Modica’nın lezzetli çikolatalarını deneyimleyerek, güzel cappucino içtik. İtalya’nın her yerinde, her kafesinde harika kahveler içebileceğinizi söylememe gerek yok sanırım. Modica’ya içim hem çikolatasından hem de sıcak şehir dokusundan dolayı çok ısındı. Syracuse tecrübesinden sonra çok güzel bir huzur buldum.
We went to Modica after Syracuse; we had approximately 1 hour car drive travel. I loved Modica. Church on the hill and a perfect city amongst the hill. Yellow urban texture was reflection of Italy and i really love this. Modica is famous and known with its chocolate, we sat in a coffee place which is at the main road Corso Umberto and with experiencing the taste of famous Modica chocolate, we had our cappucinos. I think there is no need to say that you can have great coffee whereever in Italy. I really enjoyed Modica because of its chocolate and urban texture. After the experience of Syracuse, i really found peace here.
Bir sonraki yazımda, Sicilya’nın Doğu Bölgesi’nde en beğendiğim şehri anlatacağım. Yazımı sadece o şehre adayacağım. Hadi biraz merak edin, bakalım neresi bu bahsettiğim?
On my following post, i will mention about the city which i loved the most in east side of Sicily. I will dedicate my post to only that city. C’mon, be little curious about it, let’s see which city i will talk about?

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder