Pages

Bu Blogda Ara

13 Mayıs 2018 Pazar

Travel with Me ; Sicily - Taormina

Sicilya'nın Doğu tarafında en sevdiğim şehir ile ilgili yazacağımı bir önceki yazımda belirtmiştim. Evet o en sevdiğim şehir; Taormina! Bizim Çeşme'mizin Sicilya'daki versiyonu. İlk Modica ve Syracuse günü, Katanya'ya dönmeden Taormina'ya uğradık. Ama felaket bir yağmura yakalandık. Son günümüzde, sabah erkenden çıkıp tekrar geldik ve o zaman güneşliydi, o zaman hayalini kurduğum gibi Taormina'nın tadını çıkarabildim.
I've mentioned that i would be telling about the city which i loved the most on the East side of Sicily on my previous post. Yes that city which i loved the most is; Taormina! It is the version of our city Çeşme in Sicily. We stopped by here after Modica and Syracuse trip, before going back to Catania. But we've got cought by a terrible rain. On our last day, we came here early in the morning again and that time it was perfectly sunny, on that day i enjoyed Taormina like how i dreamed about.


Biraz tepede olan bu kasabadan, Etna dağı manzarası çok güzel. Belki biliyorsunuzdur, Etna hala aktif olan bir yanar dağ. Ben biraz korktuğum için Etna’ya çıkma taraftarı olamadım. Ama ilginiz var ise, lavların üstünde yürümek isterseniz, Etna’ya mutlaka çıkın. Taormina’ya dönersem eğer, Etna’nın tam karşısında oturup, açık havanın keyfini çıkarabileceğiniz bir park ve o parkın etrafında güzel İtalyan kafeleri de bulunmakta. Taormina’nın Duomo’sunun bulunduğu, minik minik butiklerinin sıralandığı ve sonunda da Antik Tiyatro vardığınız en meşhur caddesi ; Corso Umberto. Saatlerce bir başından bir diğer başına yürüyebileceğim dar bir cadde.
From this village which is a bit on the hills, view of Mount Etna is incredible. You might know, Etna is an active volcanic mountain. Because i’m little afraid, i was not curious about climbing to Etna. But if you’re interested, if you want to walk on the lavas, definitely climb to Etna. If i come back to the subject of Taormina, there is park and around the park there are cute little Italian cafes where you can sit and enjoy the open air just opposite of Etna. The most famous street where Duomo of Taormina is located, little boutiques are alined and you can reach out the Ancient Theatre at the end of is; Corso Umberto. It is a narrow street where i can walk for hours from one side to the other.
Taormina’nın Antik Tiyatrosu, Sicilya’da en güzel Etna manzarası görebileceğiniz noktalar arasında bulunmakta. Buraya mutlaka gitmenizi tavsiye ediyorum. Etna dışında, buradan sahil kesiminin de muhteşem bir manzarasını göreceksiniz.
Ancient Theatre of Taormina is on the list of the best Etna view watching points of Sicily. I recommend you to go there definitely. Except for Etna, you will see a perfect beach and sea view from this point.
Taormina’ya dair en çok sevdiğim bir diğer şey ise, insanların balkonlarını çok güzel saksılarla ve bitkilerle süslemesiydi. O kadar renkli o kadar canlıydı ki her balkon, hayran kaldım. Tüm o gördüğüm seramikler de, butiklerde satılıyor. Biraz pahalılar ama aşık olunasılar gerçekten.
Another thing that i love about Taormina is, decoration of the balconies around the city with pots and plants. Every balcony was so colorful and lively, i admired them. Those ceramic pots were also sold in the boutiques. They are kinda expensive but they are totally lovable.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder